“Süper tehlikeli”! BMW CEO’sundan Avrupa Birliği’nin belirlediği kurala karşı dikkat çeken sözler

0

Otomotiv üreticileri, bilhassa Avrupa Birliği tarafınca belirlenen zamanı (2035) yakalamak amacıyla elektrikli araçlara geçiş mevzusunda hazırlıklarını hızlandırırken, bazı ülkeler de, kendi tarihlerini belirleyerek, benzinli ve dizel araçların satışını sonlandıracaklarını açıklamıştı. Bu mevzu, ciddi tartışmalara niçin olsa da, pek oldukca şirket, İklim Zirvesi’nde mutabakata imza koymuş ve belirli bir tarihten sonrasında “yalnız elektrikli” araçlar satacaklarını taahhüt etmişlerdi

Sadece bu kısıtlamalara yönelik eleştirilerin ardı arkası da kesilmiyor. Nitekim firmalar, her ne kadar elektrikli ve alternatif enerjili araçlar mevzusunda emekler yapsa da, resmi kurumlarca tarih kısıtlamaları yapılmasına karşı çıkıyor. BMW CEO’su Oliver Zipse de bunlardan biri.

ABD’de, 1.7 milyar dolarlık elektrikli vasıta yatırımlarını açıklarken yapmış olduğu konuşmada, benzinli araçların dönem dışı bırakılmasına ilişkin bir tarih sınırı konulmasının “ucuz araçları” ortadan kaldıracağını, bunun pek oldukca kişinin otomobil sahibi olamayacağı anlamına geleceğini kaydetti. BMW’nin, içten yanmalı motorların üretimine son verme mevzusunda bir tarih sınırlaması koymadığına dikkat çeken Zipse, bu tip araçların satışlarının yasaklanması mevzusunda da uyarıda bulunmuş oldu.

Zipse, alt segmentlerdeki ucuz araçların piyasalardan çekilmesinin “politik olarak süper tehlikeli” bir durum bulunduğunu savunarak, “Eğer aniden otomobil sahipliğini yalnız zenginlere mahsus hale getirirseniz, bu oldukca tehlikeli bir şey olur” ifadesini kullandı.

ROLLS ROYCE’UN İLK TAM ELEKTRİKLİSİ

Rolls-Royce, tamamen elektrikli ilk otomobili Spectre’ın dünya tanıtımını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiş oldu. Lüks otomobil üreticisinin ilk tam elektrikli otomobili, marka açısından elektrikliler hayatına geçişin başlangıcını temsil ediyor. Rolls-Royce Motor Cars Ceo’su Torsten Müller-Ötvös, Spectre’ın ilk bulunduğunu, 2030’dan sonrasında da Rolls-Royce Motor Cars’ın yalnız elektrikli otomobill üreteceğini kaydetti. Yeni Spectre’ın, ilk sahiplerine 2023 yılının sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Spectre fiyatlandırmasının Cullinan ile Phantom içinde konumlandırılması umut ediliyor.

Bir Rolls-Royce’da şimdiye kadar üretilmiş en geniş Pantheon ızgaraya haiz model olan Spectre, markanın tüm lüks unsurlarını barındırıyor. Nitekim vasıta, iç tasarımı 5 bin 876 tane yıldız ve zarifce aydınlatılmış ‘Starlight Doors’ adında olan yıldızlı iç döşemeye haiz kapılarla sunuluyor. Aracın 520 kilometre menzile haiz olması umut ediliyor.

DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLEMEYE DEVAM

Türkiye’nin ziraat mekanizasyonundaki önder şirketi ve otomotiv sektöründeki ilk üretici kuruluşu TürkTraktör, tarımın ve çiftçinin dönüşümünü desteklemeye devam ediyor. Yüzde 90’ın üstünde yerlilik oranıyla yılda 50 bin adete yakın ileri teknoloji ürünü traktörü toprakla buluşturan TürkTraktör, geçtiğimiz yıl sonunda 1 milyonuncu aracını banttan indirdi.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, Traktör pazarında tüm dünyada senelik üretim adetlerinin 1.6 milyon civarında gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye’nin senelik üretimi ise 60-70 binler civarında. Bugün Türkiye’de halihazırda kullanılan traktör parkının 1 milyon 300 bin civarında bulunduğunu düşünürsek TürkTraktör olarak 1 milyoncu üretim adetine ulaşmanın oldukca mühim bir kilometre taşı bulunduğunu görebiliriz” dedi.

Traktörlerin motor, ön aks, şanzıman ve öteki yürüyen aksamlarının yanında bazı modellerin kabinlerini de üretmeye başladıklarını belirten Özüner, “Dünyanın en büyük 4. traktör pazarı olan Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 68’ini, toplam ihracatın da yüzde 88’ini tek başına gerçekleştiriyoruz. New Holland markamız 15 senedir kesintisiz halde pazardaki liderliğini sürdürüyor. Premium markamız CASE IH ise pazarda üçüncü konumda” diye konuştu.

PETLAS’TAN ‘YEŞİL’ LASTİK

Petlas, bünyesinde bulunmuş olduğu AKO Grup’un geri dönüşüm yatırımıyla, kaynakların daha verimli kullanılması, atıkların toplanması ve geri kazanımının yanı sıra yenilikçi ürünleriyle de çevreyi korumaya destek oluyor. Petlas’ın, yeni nesil kauçuklar ve hususi dolgu malzemeleriyle ürettiği düşük yuvarlanma direncine haiz yüksek performanslı çevreci lastikleri, yakıt tasarrufu için yakıt veriminde mühim iyileştirme sağlıyor.

Petlas, ProGreen PT525’in doğayla dost, daha kısa sürede eriyip yok olan hususi sırt karışımı, dönme direncini azaltıyor. Optimize edilmiş desen tasarımı ve üstün teknolojili bileşenler ile ProGreen PT525, standart olarak üretilmiş bir lastiğe bakılırsa yüzde 5’e kadar yakıt tasarrufu sağlarken karbon ayak izini azaltıyor. Bunu yaparken güvenlikten ve performanstan da taviz vermeyen ProGreen PT525 üstün yol tutuş ve dönemeç performansı sunuyor.

Milliyet / Levent Köprülü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.