Siro Kampüsü’nün inşaatına başlandı – Araba Haberleri

0

Togg ve Farasis Enerji’nin Türkiye ve komşu ülkelerdeki otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalara yönelik enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere eşit ortak girişim olarak kurdukları Siro’da önemli bir kilometre taşına daha imza atıldı. Farasis Enerji’nin Togg akıllı cihazları için son teknolojisine dayalı NMC Li-Ion pil modülleri ve paketleri üreten Siro’nun, Togg Teknoloji Yerleşkesi’ndeki Pil Teknoloji Merkezi binasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Pil Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin inşaatı gerçekleştirildi. Tayyip Erdoğan, törenle başladı. Gemlik’te Togg Teknoloji Yerleşkesi yanında tahsis edilen arazide ilk fazı beklenen Siro Pil Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi için düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg hissedarları, Togg ve Siro Yönetim Kurulu katıldı. 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacak. üyeler katıldı.

“Siro, 10 yılda GSYİH’ya 30 milyar avro katkıda bulunacak”

Törende konuşan Siro Yönetim Kurulu Başkanı M. Gürcan Karakaş, Siro’nun pil değer zincirini geliştireceğini ve Türkiye’ye her yönüyle katma değer sağlayacağını söyledi ve şunları söyledi:

“Günümüzde elektrikli araçlar için en önemli ve temel teknolojilerden biri olarak kabul edilen lityum-iyon pil teknolojisinin önemli oyuncularından Farasis Energy ile işbirliğimizde yeni bir aşamaya geçmekten mutluluk duyuyoruz. Tüm dünyada elektrikli araçlara hızlı bir geçiş yaşanıyor. Pil arzı Avrupa’da talebin çok gerisinde kalıyor ve 2030 yılına kadar devam edecek. Bugünkü çip krizi, önümüzdeki dönemlerde yerini pil krizine bırakacak. Doğru zamanda yaptığımız Siro yatırımı ile sadece pil arz güvenliğini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda sadece ülkemizde değil 120 ülkeyi kapsayan bir bölgede faaliyet gösterecek, Türkiye’deki fırsat pencerelerini değerlendireceğiz. bölge. Siro, kurulmasına öncülük edeceği Türkiye pil ekosistemi ile pil değer zincirinde yaratacağı katma değerin yanı sıra; İhracat potansiyeli, ithalatı kısma gücü, fikri mülkiyet hakları ve vasıflı istihdamı sayesinde çok ciddi ekonomik değer yaratacaktır. 10 yıl içinde GSYİH’ya 30 milyar avrodan fazla, cari açığın azaltılmasına 10 milyar avrodan fazla ve 7.000’den fazla işçinin istihdamına katkıda bulunacak. Madencilik üretiminden elektrikli mobiliteye, sabit enerji depolamadan mikro mobiliteye kadar Siro çevresinde oluşacak ekosistem sayesinde 10 yılda 12 milyar Euro’nun üzerinde bir yatırım ve 110 milyar Euro’nun üzerinde GSYİH değeri yaratılacak. . Yüzde 80’in üzerinde bir yerel oran ile 22.000 vasıflı iş de açılacak».

“Kapasitemizi 50 GWh’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz”

30 milyar TL’yi aşkın yatırımla 2031’de ulaşacakları üretim kapasitesini 20 GWh’den 2035’e kadar bölgedeki imkanlarla 50 GWh’ye çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Karakaş, “Hücrelerde 2026’yı hedefliyoruz. üretim de pille çalışacak.2023 yılı sonunda Avrupa’nın en modern pil hücresi laboratuvarının faaliyete geçmesi ile yenilikçi pil hücremizi kendimiz geliştirip üreteceğiz.Böylece pillerin depolanmasında entegre bir oyuncu olacağız. Farasis Energy’nin kurucu ortağı ve CTO’su, Siro Başkan Yardımcısı Dr. Keith Kepler de Farasis Energy’nin dünya çapında NMC kimyasında teknoloji söz sahibi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Siro ile Türkiye’nin elektrifikasyonunda yeni bir dönem başlattık. Togg ile birlikte şekillendirdiğimiz ve pil tedariği ile başlayan iş birliğinin uzun yıllara dayanan bir ortaklığa dönüştüğü bu girişimin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. terim. İpek Yolu’nun izinde “Batarya Yolu”nu inşa ediyoruz. Siro, Çin dışındaki ilk Ar-Ge ve üretim merkezimiz olarak küresel büyümemizin merkezinde yer alıyor. Bu, Siro’ya ve Avrupa dahil bölgedeki ortağımız Togg’a olan güvenimizin bir kanıtıdır. Batarya için Türkiye’yi çevreleyen bölgede en az 2027 yılına kadar önemli bir fırsat penceresi var. Bugün inşaatına başlanan yeni kampüs ile Siro, Farasis ağının ayrılmaz bir parçası olarak farklı bir boyuta girecek ve daha da büyüyecek. hepsi Avrupa’daki fırsatlardan yararlanıyor”.

Siro, teknolojik yeteneklerini hızla geliştiriyor

Siro’nun pilleri, Farasis’in 20 yıllık deneyimiyle geliştirilen, nikel, manganez ve kobaltın karışımı olan NMC katot kimyasını kullanır. En yeni nesil Siro piller, yüksek enerji yoğunlukları sayesinde kullanıcılara uzun kullanım ömrü sunar. Yine uzun deneyime dayalı bilgi birikimiyle geliştirilen anot kimyası, kısa şarj sürelerini garanti eder. Siro ve Farasis mühendisleri tarafından uluslararası standartlar ve üst düzey güvenlik normları çerçevesinde geliştirilen batarya paketi, farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yazılım altyapısı içeriyor. Tasarlanan pil paketinin pil yönetim sistemi (BMS) yazılımı kablosuz olarak güncellenebilecek ve bu sayede pillerin performansı zaman içinde kullanıcının ihtiyaçlarına göre şekillenecektir.

Kısa sürede sistem mimarisi geliştirme, elektrik/elektronik ve kontrol geliştirme, pil yönetim sistemi (BMS), yapısal geliştirme, termal yönetim, pil modülünde ve pakette test ve doğrulama alanlarında gerekli temel mühendislik becerilerini geliştirmek 19 ay ile proje, BMS revizyonları ve tüm test faaliyetlerini yürütebilecek dahili mekanik ve elektrik Siro, ihtiyaçlar doğrultusunda yeni modüller ve akü paketleri geliştirmek hedefiyle akü pazarındaki etkinliğini artıracak. bölgenin elektrikli araç üreticileri pazarının

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket