Sıcak hava otomobilleri de çarptı

0


40 dereceye yaklaşan hava sıcaklıkları ile motor soğutma sıvılarının görevini yapması zorlaşır. Özellikle şehir içi dur-kalk trafiğinde motor harareti daha da yükseliyor. Böylece arabalar aşırı ısınır ve mekanikerin nefesini keser.

Ateşin önceden tespit edilmesi ve müdahale edilmesi büyük önem taşımaktadır. Yanlış müdahale büyük bir risk teşkil edebilir. Periyodik bakım, aşırı ısınma sorununa karşı önemli bir rol oynar.

Araba tamircisi Zeki Özçelen, “Şu anda gördüğünüz tüm araçlar sıcaktan dolayı burada. Eğer aracınız aşırı ısınırsa harareti fark ettiğiniz anda aracı uygun bir yere götürmeli, kalorifer radyatörünü içeriye getirmeli, biraz soğumasını beklemeli, hemen durdurmamalı ve kontağı kapatmalısınız. Yarım saat beklemeniz, radyatör kapağını güvenli bir şekilde açmanız, su doldurmanız ve yola devam etmeniz gerekiyor. Yarım saat veya bir saat sonra radyatör kapağını açmanız gerekir. Sıcak havalarda depoyu ilk açtığınızda suyun verdiği basınçtan dolayı patlama, yüz yanması, el yanması gibi sorunlar meydana gelir. Aşırı ısınmaya karşı önlem almak, düzenli bakım, işte termostat, radyatör temizliği bunlar önemli şeyler, düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor” dedi.yanmış araba

yanmış arabaCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.