Satış sonrası 2022’de yüzde 10 büyüdü

0

(*10*)

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp sektörün 2022 yılını 2021 yılına bakılırsa yüzde 10’un üstünde bir gelişme ile kapatacağını söylemiş oldu. Otomotiv satış sonrası pazarı olarak üretim adetlerinde, ihracat, iç piyasa ve istihdam rakamlarında ciddi bir artış bulunduğunu söyleyen Özalp 2021 senesinde yaşanmış olan tedarik zincirindeki kırılmanın, 2022’ye girerken sektör için öngörülen bir problem bulunduğunu tespit ettiklerini hatırlattı. Yalnız çip değil öteki vasıta üretiminde kullanılan hammaddeler ile ilgili temin sıkıntısı yaşanacağını belirten Özalp şu şekilde konuştu:

“Rusya-Ukrayna savaşının otomotiv satışlarını direkt etkileyeceğini öngörmüştük. Hepimiz otomotiv satış sonrası pazarı olarak, vasıta satışlarında yaşanmış olan bu daralmanın otomotiv satış sonrası pazarını daha etkin kılacağını tahmin ederek; uzun solukta araçların yaş aldıkça daha çok bakım onarım ve yedek parça ihtiyacı bulunduğunu deneyim etmiştik. Tedarik zincirindeki küresel kırılma; ülkemiz yedek parça üreticileri için de ayrı bir fırsat doğurmuş olup, birçok yedek parça üretiminin de ülkemize kaydığını; başta ihracat pazarları olmak suretiyle, Türkiye’nin yedek parça üretiminde mühim bir üs bulunduğunu gösterdi.”

2023 paralel olacak

2023’ün otomotiv satış sonrası pazarı için gene büyümeye yönelik çalışmaların yapılacağı bir yıl olacağını kaydedern Özalp”Sektör oyuncularının enflasyonist bir büyümenin yanı sıra adetsel olarak da büyümeyi de hedeflendiği bir yıl olacağını düşünmekteyiz. 2023’te de 2022’ye benzer paralel bir gelişme bekliyoruz” dedi. Özalp şu şekilde devam etti:

“2022 senesinde, bilhassa Uzakdoğu’da devam eden pandemi sürecinin yarattığı üretim aksamaları; hammadde ve deniz taşımacılığındaki fiyat artışları sebebi ile Türkiye’nin, global satış sonrası için ciddi bir pazar haline geldiğini söyleyebiliriz. Başta Avrupalı birçok dağıtıcı şirket olmak suretiyle son dönemde fason üretimlerini satış sonrası pazarındaki Türk ve global üreticilerimize kaydırdılar. Yerli dağıtıcılarımız ise, artan maliyetlere karşın başta insan kaynakları ve lojistik merkezi yatırımlarına devam etmekteler. Bu gelişmeler, 2023 senesinde da satış sonrası pazarının otomotiv endüstrisi içinde devamlı olduğu benzer biçimde istikrarlı büyümesini devam ettireceği beklentisini güçlendiriyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.