Şarj İstasyonları kurulumu hızlandı – Otomobil Haberleri

0Elektrikli araçlara olan talebin artması ile e-mobilite sektörü de ivme kazandı. Türkiye çapında bu yılın başında 1719 olan şarj istasyonu sayısı 3 bin 790’a, 3 bin 81 olan şarj noktası sayısı ise 8 bin 1’e ulaştı. Çevresel sürdürülebilirlik ve son yıllarda hızla yükselen akaryakıt fiyatları nedeniyle Türkiye’de hızla yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlar, ülke genelindeki hızlı şarj istasyonu sayısını artırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Haziran 2023 sonu itibarıyla Türkiye genelinde 27 bin 476 adet şarj edilebilir elektrikli araç bulunuyor. Türkiye çapında bu yıl başında 1719 olan şarj istasyonu sayısı 3 bin 790’a, 3 bin 81 olan şarj noktası (soketi) sayısı ise 8 bin 1’e ulaştı. Türkiye bu veriler ile şarj istasyonu bulundurma sıralamasında Avrupa’da 2. sıraya yükseldiği belirtiliyor.

Hedefler yüksek

Türkiye’de şarj ünitesi sayısının 2023’te 54 bine, 2030’da 1.1 milyona, 2040’ta ise 4.8 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Sektör yetkililerinden Mustafa Yıldız,unacakları lisanslı şarj ağı işletmeciliği hizmetleri ile Türkiye’yi şarj istasyonları ile donatmayı hedeflediklerini belirtti.

Yıldız,”Elaris olarak, ABD menşeili EATON marka şarj cihazlarımızla; 4 bölgede ve İstanbul, Ordu, İzmir, Kocaeli, Manisa, Muğla ,Ordu ,Sakarya, Bolu, Ankara, Bursa olmak üzere toplam 10 şehirde 24 ayrı lokasyondaki şarj istasyonlarımız ile faaliyet gösteriyoruz.

2023 yılının ikinci çeyreğinde kurulu istasyon sayımızı yüzde 72 artırdık, yatırımlarımız devam ediyor. Bu kapsamda mevcut ağımıza ek olarak 50 AC, 5 DC istasyonumuzun daha kurulumu için çalışmalarımızı yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. 2024 yılının sonuna kadar 10’u DC olmak üzere toplam 100 AC istasyon daha kurmayı hedefliyoruz. Sayısı her geçen gün artan Elaris hızlı şarj istasyonlarımız ile müşterilerimize kesintisiz şarj hizmeti sunuyoruz. Yılın ilk yarısında Elaris ile 8.953 kWh’lık, geçtiğimiz Temmuz ayında ise 5.261 kWh’lık şarj işlemi yapıldı. Şarjlanma miktarındaki artışı müşteri memnuniyetinin bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.