Renault, yeni Rafale ile D-SUV sınıfını sarsacak

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Renault, Renaution stratejik planının ana hedeflerinden biri olan C segmentindeki performansını daha da güçlendirme hedefini Yeni Renault Rafale modeliyle D segmentine taşıdı. Rafale E-Tech hibrit sistemi ve CMF-CD platformunu kullanarak Renault'nun ürün yelpazesinin en üstünde yer alıyor. Hibrit tahrik sistemleri, şasi ve elektronik ekipmanlara yönelik teknolojik kapasitesini geliştiren Renault, şimdi de mutlak sürüş keyfi için yaratıp geliştirdiği Yeni Rafale'yi kullanıcılarının beğenisine sunuyor. 2023 yılında Avrupa'da D sınıfı araçların satış payı yüzde 16 olurken, bu yüzde 8,8'ini D-SUV'lar oluşturdu. Marka, yeni Rafale ile bu sınıfta yer alacak.

Renault, yeni “Rafale” ile D SUV sınıfını sarsacak

Havacılık tarihinden ilham aldık

Yeni modelin adı, Renault'nun 1930'lara dayanan havacılık geçmişinden ilham alıyor. O dönemde Renault, trenler, uçaklar ve otomobiller için içten yanmalı motorların lider üreticisiydi. Marka, 1933 yılında başka bir üretici olan Caudron'u satın alarak Caudron-Renault'u kurdu ve tüm uçaklara yirmi önemli uçağın adı verildi. Sonuç olarak, rekor kırmak üzere tasarlanan tek koltuklu yarış uçağı C460, 1934 yılında Rafale olarak yeniden adlandırıldı. Yeni Rafale'nin rakipleri arasında yeni Peugeot 5008 ve Skoda Kodiaq gibi araçlar yer alıyor. Bu araçlar önümüzdeki dönemde Türkiye pazarında da satışa sunulacak.

Renault, yeni “Rafale” ile D SUV sınıfını sarsacak

Son çeyrekte geliyorum

Yeni Renault Rafale sadece tüketimi ve teknolojisiyle değil, aynı zamanda geri dönüştürülmüş malzemeler kullanan 200 HP gücündeki E-Tech tamamen hibrit güç aktarım mekanizmasıyla da öne çıkıyor. Ayrıca 300 HP'lik yeni E-Tech 4×4 aktarma organlarıyla yüksek performanslı otomotiv dünyasında da zirveye çıkmayı hedefliyor. 200 HP gücündeki Rafale'nin ilk fazı yılın son çeyreğinde Türkiye'ye gelecek. Bu aracın ortalama yakıt tüketimi 100 km'de 4,7 litre olup oldukça ekonomiktir. Aracın panoramik tavanı gerçekten olağanüstü. Perdeli camlara göre 8 kilo daha hafif olan bu camı sadece bir tuşa basarak karartabilirsiniz. Aracın fiyatı henüz belli değil ancak Avrupa'da Rafale modelleri Austral'a göre yaklaşık %25 daha fazla satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir