Porsche 911'in yeniden şekillendirilmesi: ilk hibrit 911

Porsche'nin 911 ailesi 2025 yılı için yenilendi. Bu güncellemeyle birlikte 911 serisinin hibrit versiyonu ilk kez sokaklara çıkacak.

Porsche'nin ikonik 911 serisi icat edildi. Bu güncellemeyle birlikte 911 ailesi, Carrera GTS modelinde yenilikçi bir hibrit sistem sunmaya başlıyor.
Büyük tasarım değişiklikleri yapmamaya özen gösteren Porsche, kaputun altına büyük bir adım atıyor. 911 GTS Hybrid'de 3,0 litrelik çift turbolu altı silindirli motor yerine 3,6 litrelik sıralı altı silindirli motor bulunuyor. Elektrik desteğiyle donatılan bu yeni motor, 532 beygir güç üretiyor. Araç, bu güçle 0'dan 100 hıza sadece 2,9 saniyede çıkabiliyor.
T-Hybrid adı verilen sistem, motor sporlarından ilham alınarak oluşturuldu. Kompresör ile türbinler arasına yerleştirilen bir elektrik motoru, turboşarja anında güç sağlar. Turboşarjdaki elektrik motoru aynı zamanda jeneratör görevi de görüyor. Egzoz gazlarından 11 kW'a kadar elektrik gücü üretilebilmektedir. Bu sayede iki turboşarj yerine yalnızca bir turboşarj çalışır. 11 kW'lık ana elektrik motoru, yeni geliştirilen 8 vitesli çift kavramalı şanzımana (PDK) yerleştirilmiştir. Bu, 150 Nm tork ekler ve 40 kW ekstra güç sağlar.
Bu elektrik motorları için ihtiyaç duyulan enerji, 1,9 kWh enerji depolayabilen 12 voltluk bir bataryadır. 911 Carrera GTS'de arka akstan yönlendirme ilk kez standart olarak sunuluyor.
911 Carrera, tamamen yenilenen 3,0 litrelik çift turbolu boxer motorla donatıldı. Eski GTS'deki radyatör ve turboların kullanıldığı sistem, artık 394 beygir güç ve 450 Nm tork üretebiliyor. Modelin 0'dan 100'e hızlanması 4,1 saniye sürüyor (Sport Chrono paketiyle 3,9 saniye).
Dış tasarıma gelince, Matrix LED farlar artık 911'de standart. 32.000'den fazla ışık noktasına sahip opsiyonel Matrix HD LED farlar. GTS modellerinin ön kısmında dikey olarak konumlandırılmış beş adet aktif soğutma kanalı bulunuyor. Ön kısmın alt köşelerinde bulunan kanatçıklar aktif aerodinamik sisteme bağlanarak sürtünme katsayısını azaltıyor. Güç ihtiyacının düşük olduğu durumlarda kanatlar kapanırken, pist şartları gibi güç ihtiyacının yüksek olduğu durumlarda kanatlar havayı radyatörlere yönlendirir.
911'de ilk kez tamamen dijital 12,6 inç kavisli gösterge paneli bulunuyor. Ortada 10,9 inçlik yüksek çözünürlüklü merkezi ekran bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir