PEUGEOT araçlarına sanal gerçeklik uyguluyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Peugeot'nun sanal gerçeklik teknolojisini kullanan en gelişmiş projelerinden ikisi olan PEUGEOT Inception konsept otomobili ve Hypersquare direksiyon kontrolü, 22-25 Mayıs tarihleri ​​arasında Paris'te gerçekleşecek VivaTech fuarında sergilenecek. PEUGEOT, daha 2004 yılında, Paris yakınlarındaki Vélizy'deki 500 m2'lik yüksek teknolojiye sahip fabrikasında, şu anda Stellantis'e bağlı olan ADN (Otomotiv Tasarım Ağı) tasarım merkezinde yeni modellerin geliştirilmesi için sanal gerçeklik araçlarını kullanmaya başladı. 2004 yılında Centro Stile'ın açılışı vesilesiyle Peugeot'nun kullandığı ana sanal gerçeklik aracı CAVE 1 sahneye çıktı.

Olağanüstü boyutlar

CAVE 1, 1280 x 1024 çözünürlüklü 5 projektör ve 2,90 x 2,32 m boyutunda beş sabit ekrandan oluşan sürükleyici, son teknoloji ürünü bir sanal gerçeklik odasıydı. CAVE 1, ergonomi ve üretim süreçlerini kullanarak fiziksel modelleri hayata geçirmeden önce tamamlayıcı bir tasarım aracı olarak PEUGEOT'un yenilikçi ve teknolojik yönünü yansıtıyor. Ayrıca farklı ekiplerin üretim ve tasarım aşamalarında ürünleri paylaşmasını kolaylaştırarak fikirlerin daha kolay hayata geçirilmesine olanak sağladı. Son yıllarda tasarım süreçlerinin inanılmaz bir dönüşüm geçirdiğini belirten PEUGEOT Tasarım Direktörü Matthias Hossan, şunları söyledi: “Son 20 yılda sanal gerçeklik ekiplerimizin günlük yaşamlarında önemli bir araç haline geldi. “Bu araç, daha kısa bir zaman diliminde çok daha fazla yaratıcı fikri keşfetmemize olanak tanıyor ve aynı zamanda tasarım süreçlerimizde harika bir ortak olarak bize eşlik ediyor.”

PEUGEOT araçlarına sanal gerçeklik uyguluyor

kaydedildi

PEUGEOT, 2004 yılından bu yana tüm yeni modellerinin tasarımında sanal gerçeklik teknolojisini kullanıyor. Sanal gerçeklik teknolojisi, daha küçük miktarlarda üretilen fiziksel prototiplere geçmeden önce her tasarımın farklı unsurlarının hızlı bir şekilde değerlendirilmesine, değiştirilmesine ve doğrulanmasına olanak tanıyor. Daha az sayıda fiziksel prototip zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar. Bu şekilde Stellantis markaları, sanal gerçekliğin ortaya çıkışından bu yana 3 milyon Euro'nun üzerinde tasarruf sağladı. Üstelik CAVE 2 ile test edilen ürünler sadece otomobiller değil, otomotiv fuar standlarıydı ve hatta PEUGEOT'u temsil eden Aslan heykeli bile bu teknoloji kullanılarak geliştirildi. CAVE 2 sayesinde, PEUGEOT'un en yeni projelerinden biri olan Hypersquare direksiyon kontrolü de dahil olmak üzere son 10 yılda 3.000'den fazla proje hayata geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir