Otonom elektrikli otobüs sürüş testlerini geçti

0

Proje kapsamında Anadolu Isuzu’nun araştırma ve geliştirme ekibi, otonom sürüş teknolojilerine özel ölçeklenebilir ve güvenilir yazılım, donanım ve algoritma çözümleri geliştiren Leo Drive’ın uzmanlarıyla işbirliği yapıyor. Anadolu Isuzu, Leo Drive ile yaptığı iş birliği kapsamında 8 metrelik Novociti Volt tamamen elektrikli otobüsü sürücüsüz araç platformuna dönüştürdü. Proje kapsamında birçok ileri teknoloji LiDAR kamera, sensör, özel işlemci ve kontrolör ile bağlantılı sürüş sistemleri ile donatılan NovoCiti Volt test aracı, yolculu ve yolcusuz birçok farklı senaryoda test edildi.

Gebze’de çalışıyor

Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilen test sürüşlerinden elde edilen veriler, geliştirilen otonom sürüş çözümünü optimize etmek için kullanıldı. Seviye 3 otonom araç olarak nitelendirilen NovoCiti Volt otonom test aracı, çeşitli trafik koşullarında yol işaretleri ve trafik ışıklarına uygun, karşıdan karşıya geçen yayalara veya hareketli veya sabit araçlara uyumlu güvenli sürüş kabiliyeti sergiledi. Proje, otonom sürüş teknolojisini herkese ulaştırmayı amaçlayan ve açık kaynak tabanlı çözümleri destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Autoware Foundation ile ortaklaşa yürütülüyor.

Anadolu Isuzu ve Leo Drive tarafından başarıyla uygulanan Autoware tabanlı otonom sürüş çözümünün test ve geliştirme aşamalarındaki tüm yüksek çözünürlüklü haritalar, veri kümeleri, dijital ikiz simülasyon kayıtları ve sistem mimarileri, bu alanda geliştirici ekosistemi ile açık kaynak olarak paylaşılacak. .


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.