Otomotivde üretim yüzde 21, ihracat yüzde 13 arttı

0

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre bu yılın ilk üç ayındaki toplam üretim, bir önceki yılın ilk üç ayına göre yüzde 21 artarak 366 bin 597 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 34 artan otomobil üretimi 222,51 adede ulaştı. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 382 bin 504 adede yükseldi. Yılın ilk çeyreğinde ticari araç grubunda üretim yüzde 6, ağır ticari araç grubunda yüzde 19 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 5 arttı. 2022 yılının ilk üç ayına göre ticari araç pazarında %68, hafif ticari araç pazarında %72 ve ağır ticari araç pazarında %50 artış görüldü. Yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomobil ihracatı adet bazında yüzde 13, otomobil ihracatı ise yüzde 26 arttı.

Ticarette artış var

Yılın ilk çeyreğinde ticari araç üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %6 arttı. Bu dönemde ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 19 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 5 arttı. Bu dönemde otomotiv sektörünün kapasite kullanım oranı %74 olarak gerçekleşti. Araç grubuna göre kapasite kullanım oranları hafif araçlarda (otomobil+hafif ticari araçlar) %74, kamyon grubunda %90, otobüs-midibüs grubunda %43 ve çekicide %83 olarak gerçekleşti.

Elektrik üretiminde geri kalmıyoruz

OSD Başkanı Cengiz Eroldu, bu yıl üretim ve ihracatın yüzde 10 artmasının beklendiğini söyledi. Çin markalarının Türkiye’de üretime girebileceğini belirten Eroldu, “Çinli bir marka ithal olarak geldiğinde yüzde 40 vergiye tabi oluyor ama Türkiye’de yerli üretim yapıyorsa vergiye tabi değil. Bu tür vergiler teorik olarak ülkedeki üretimi desteklemelidir. Ama tabii ki yerellik düzeyinin de belli kurallara uyması gerekiyor” diyen Eroldu, Türk otomotiv sanayisinin performansını korumanın rekabet gücünü korumakla ilgili olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

“Tesislerimizde modern bir sorunumuz yok. Sonuçta elektrikli araç üretmekte bir sorunumuz yok. Bugün herkeste öyle bir algı var, belki Türkiye elektrikli araç üretiminde geri kalmış ya da geride kalmış gibi. elektrikli araç üretiminin içten yanmalı araç üretimi ile karşılaştırılması ise şöyle: “Şu anda ülkemizde elektrikli araç için büyük bir pazar yok. Ancak önümüzdeki 5-10 yılda Türkiye’nin altyapısı gelişecek. Sanayi Bakanlığı’nın bu konuda açıkladığı yol haritasında Türkiye’de 20-25 bin elektrik prizi var, Avrupa’ya ihracata devam etmek istiyorsak Türkiye’deki her fabrika elektrifikasyona uyum sağlamalı, Avrupa Birliği hibrit bile kabul etmeyecek. 2035’ten sonra yeni araçlarda. Yani şimdi bizim için, 2023 ile 2035 arasında. 12 yaşındayız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket