Otomotivde hedef tüm zamanların rekoru

0Otomotiv sanayi, üretim artışının yanı sıra ihracatta da başarılı bir tablo sergiliyor. Nitekim Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) açıkladığı verilere göre, Türkiye otomotiv sanayi, Temmuz’da yüzde 33 artışla 2.7 milyar dolar ihracata imza attı. Sektörün Ocak-Temmuz dönemi ihracatı da yüzde 16 artışla 20.1 milyar dolar oldu.

Temmuzda tedarik endüstrisi ihracatı 1 milyar 71 milyon doları bulurken, endüstri otomotiv ihracatında en büyük ürün grubu olmaya devam etti ve Ocak-Temmuz döneminde 8 milyar 242 milyon dolarlık ihracatı ulaştı.

Geçtiğimiz ay binek otomobil ihracatı yüzde 59 artışla 851 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı 394 milyon dolar, çekici ihracatı yüzde 153 artarak 207 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 68 artarak 170 milyon dolar oldu.

Geçen 7 aylık dönemdeyse binek otomobil ihracatı yüzde 23, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 67, çekici ihracatı yüzde 62 arttı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Gerek Temmuz ayında gerek yılın 7 aylık dönemindeki performansımızla ihracatta sektörel liderliğimiz sürüyor. Geçen ay otobüs-minibüs-midibüs, binek otomobil ve çekici ihracatında önemli artışlar olurken, ülke bazında Fransa’ya üç haneli, Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkelere çift haneli büyümeler elde ettik. Yıl sonunda 34 milyar dolarlık ihracatla otomotivde tüm zamanların ihracat rekoruna ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLİ LİDERİ MG OLDU

İngiltere’nin en köklü markalarından MG, Türkiye pazarındaki büyümesini istikrarlı biçimde sürdürüyor. Temmuz ayındaki 758 adetlik satışla elektrikli araç pazarının lideri olan MG, ilk 7 ayda da 1.697 adetlik toplam satışla yine elektrikli araç pazarının zirvesinde yer aldı. Ocak-Temmuz döneminde 5 bin 94 adetlik toplam satışa ulaşan MG’nin sattığı her 3 otomobilden biri elektrikli oldu. Yine aynı dönem içinde “MG4”, markanın en çok tercih edilen elektriklisi olarak öne çıktı.Depremin yaraları sarılmaya devam ediliyor... İşte asrın felaketinin ekonomiye maliyeti

Depremin yaraları sarılmaya devam ediliyor… İşte asrın felaketinin ekonomiye maliyetiYıl başından bu yana performanslarının aydan aya artarak sürdüğünü söyleyen Doğan Trend Otomobil Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “MG olarak elektrikli otomobiller konusunda birçok ilke imza attık ve pazarın öncüsü olmayı başardık… Yılı bu noktada tamamlamak için de çalışmalarımızı hızlandırdık” dedi. İlk 7 aylık dönemde MG satışlarının 5 bin adedin üzerine çıktığına işaret eden Soysal, “Geçen yılı toplamda 1.627 adet satışla tamamlamıştık. Bu yılın ilk 7 ayında ise geçen yılın toplamından 3 kat fazla araç satışı gerçekleştirdik. Yıl başında ise 2023 toplamında MG için 5 bin adetlik satış hedefi koymuştuk. Henüz yılın ilk 7 ayında bu hedefi de aşmayı başardık. Yıl sonu için hedefimizi ikiye katlayarak 10 bin adedin üzeri olarak revize ettik” diye konuştu.

EFSANE YENİ HALİYLE 2024’TE TÜRKİYE’DE

Toyota, yeni nesil Land Cruiser Prado modelini tanıtırken, aracın 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren Türkiye’de satışa sunulacağı belirtildi. Yeni model, efsanevi Land Cruiser DNA’sını yeni teknolojilerle birleştirerek günlük kullanımlarla birlikte şehir içi ve arazi sürüşlerinde çok daha yüksek performans getiriyor.

Yeni Land Cruiser Prado, eski atalarından izler taşıyan iki ayrı ön tasarımla “köklerine dönüş” yaşarken, aynı zamanda maceracı görüntüsüyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Ön ve arkada keskinleştirilmiş hatlarıyla dikkat çeken aracın gövde parçaları, bir hasar durumunda kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlandı. Land Cruiser Prado, kabinde fonksiyonelliği öne çıkararak 5 veya 7 koltuklu olarak alınabilecek. Türkiye’de ise sadece 7 koltuklusı satılacak.

Dijital kokpiti ve fonksiyonel tasarım öğeleriyle farklılık yaratan iç mekanda, sürücü, yüksek sürüş pozisyonunun yanı sıra kontrollere kolay ulaşımı ve geniş görüş açısıyla her zaman yola hakim olabilecek.

Yeni Land Cruiser Prado’da bir dizel ve iki benzinli motor seçeneği bulunacak. Ancak araç, Türkiye’de sadece 2.8 lt 204 HP’lik dizel motor, 8 ileri Direct Shift otomatik şanzımanla satılacak.

LEXUS LBX İÇİN ÖN SATIŞ

Lexus’un B sınıfı SUV modeli “LBX”in Türkiye’de ön satışları internet üzerinden başladı. 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren Avrupa ile birlikte Türkiye’de de yollara çıkacak olan LBX içen talepler, “lexus.com.tr” adresinden online olarak verilebilecek. Müşteriler, burada modele özel hazırlanan 360 derece konfigüratörle tüm detayları keşfedebilecek. Yeni LBX’te yeni nesil kendi kendini şarj eden 1.5 lt üç silindirli motorla güçlendirilmiş Lexus hibrit sistemi mevcut. Hibrit sistem, 136 HP maksimum güç üretiyor.

ELEKTRİKLİ CANTER GELİYOR

TEMSA, hafif kamyon segmentinin simge modellerinden Fuso Canter’in elektrikli versiyonunu Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Geçen yıl yenilenen yüzüyle dikkat çeken Fuso Canter ailesinin yeni elektrikli üyesi Fuso eCanter’in Türkiye’deki satış ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin anlaşma, geçtiğimiz günlerde imzalanırken, ilk aşamada 2 farklı versiyonla gelecek Fuso eCanter’in, 2024’ün başından itibaren satışa sunulması planlanıyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.