Otomotivci karbon nötr olmak hedefinde

0

Mart ayında tüm zamanların aylık ihracat rekorunu kıran otomotiv sektörünün Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı (OSEP) açıklayan OİB Başkanı Baran Çelik, “OSEP hedeflerimizle Türkiye, karbon için önemli bir üretim merkezi ve cazip bir pazar olacak. Orta vadede nötr araçlar En büyük pazarımız olan Avrupa’yı kaybetmemek ve rekabet gücümüzü sürdürmek için yeni teknolojilere ve elektrikli araçlara yatırım yapmamız gerekiyor.” Çelik: “Mart ayında 3,3 milyar dolar ile aylık en yüksek ihracat rakamına ulaşmamız bizi motive etti. Yılın ikinci yarısında çip krizinin etkilerinin azalmasıyla birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesini kırarak yıl sonu hedefimiz olan 34 milyar dolara ulaşmayı bekliyoruz.”

tüm zamanların rekorunu kırdı

Mart ayında 3,3 milyar dolarlık ihracatla aylık bazda tarihi rekor kıran otomotiv sektörünün Sürdürülebilirlik Eylem Planı açıklandı. Türkiye Otomotiv Sürdürülebilirlik Eylem Planı (OSEP), Türkiye Ticaret Bakanlığı ve İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, TAYSAD ve OSD’nin katkılarıyla Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından hazırlandı. OİB Başkanı Baran Çelik’in ev sahipliğinde TİM Başkanı Mustafa Gültepe, TAYSAD Başkan Yardımcısı Berke Ercan, OSD Başkanı Cengiz Eroldu, OİB Sürdürülebilirlik Komitesi Üyesi Kemal Yazıcı ve ihracatçıların katıldığı basın toplantısında Mart ayı ihracat verileri ve OSEP detayları paylaşıldı.

İklim değişikliği önemli

Otomotiv Sektöründe Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı anlatan Baran Çelik, “TİM’in Sürdürülebilirlik Eylem Planı kapsamında hazırladığımız ve iklim değişikliği, Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi önemli hedeflere uygun olarak oluşturduğumuz plan, aylarca süren çalışmalar sonucunda sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak kapsayıcı ve hedef odaklı hazırlanan 8 bine yakın otomotiv ihracatçısına yön verecek OSEP, sektörümüze yön verecek ve gelecek hedeflerimize katkı sağlayacak bir belgedir.” Baran Çelik, altı başlıkta belirlenen hedeflerin beş yılda tamamlanmasını beklediğini belirterek, “OSEP altı başlıkta hedeflerden oluşuyor: 1- Farkındalık, 2-Mevcut durumun tespiti, 3- Finansmana erişim ve işbirliği yeşil dönüşüm, 4- Çevresel etkilerin azaltılması ve döngüsel ekonomiye geçiş, 5- Çevresel araçlar için yeni teknolojilere geçiş ve 6- Sosyal sürdürülebilirlik. Tüm değerlendirme listelerinde hedeflerimizi tamamlamanın 5 yıl sürmesini bekliyoruz. Devletimiz, sektör paydaşlarımız ve ihracatçı firmalarımızın yaratacağı sinerji ile Yeşil Dönüşüm’ün başarıyla gerçekleştirileceğine ve Türkiye’nin orta vadede karbon nötr araçlar konusunda önemli bir üretim merkezi ve cazip bir pazar haline geleceğine inanıyoruz.”

elektrikli araçlar

Türkiye’de elektrikli araçların pazar payının yüzde 1 civarında olması, Türkiye otomotiv sektörünün yaklaşık yüzde 77’lik payıyla en büyük pazarı olan Avrupa ülkelerinin, mobilite çerçevesinin geliştirilmesine öncülük ettiğinin altını çiziyor. Sürdürülebilir gelecek. 2018’de tüm yeni araçlar sıfır emisyonla satışa çıkacak. Şu anda AB pazarında benzinli araçların pazar payı 2022’de %36’ya gerilerken, alternatif enerjili araçların toplam pazar payı %45’i aştı. Elektrikli araçların bu rapordaki payı ise %12’ye ulaştı.

AB, Avrupa yeşil mutabakatı ile sürdürülebilirlik konusundaki sınırlarını belirlemiştir. Türk otomotiv endüstrisi ise rekabette ayakta kalabilmek için bu dönüşümün önemli bir parçası olmak zorunda. En büyük pazarımız olan Avrupa’yı kaybetmemek ve rekabet gücümüzü sürdürmek için yeni teknolojilere ve elektrikli araçlara yatırım yapmalıyız.” Bataryalar ve şarj istasyonu altyapısının geliştirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Baran Çelik, “Türkiye’de elektrikli araçların pazar payı halen yüzde 1 civarında. Ülkemizin yüksek yenilenebilir enerji potansiyeli, Avrupa pazarına yakınlığı ve sanayicisini dönüştürme iradesi dikkate alındığında yeşil bir kalkınma hedefi ile ilerlenebilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom