Otomotiv üretiminde hedef Avrupa’da ilk üçe girmek

0

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 48. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Geçen yılki Genel Kurul’da Dernek Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Cengiz Eroldu, yeniden Başkan seçildi. Eroldu genel kurula hitaben yaptığı konuşmada, “Sektör olarak otomotiv üretiminde Avrupa’da ilk 3, dünyada ise ilk 10 ülke arasında yer almak gibi stratejik bir hedefimiz var. Bu hedeflerin ülkemiz ekonomisine ve insanımıza büyük etkisi olacaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılında biz otomotivciler olarak bu hedefler doğrultusunda koşmaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Bundan asla geri adım atmayacağız” dedi.Cengiz Eroldu yeni OSD döneminde yeniden cumhurbaşkanı seçilirken, yerine Başkan Yardımcıları Süer Sülün, Başkan Yardımcıları Münür Yavuz, Erdoğan Şahin, Aykut Özüner ve Muhasebe Üyesi Yusuf Tuğrul Arıkan yer aldı. önceki dönemde.

“Deprem bölgesine desteğimizi sürdürüyoruz.

Eroldu, “Otomotiv sektörü geçmişte olduğu gibi bu felaketin yaralarını sarmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. 1999 Gölcük depreminden otomotiv sektörü olarak ders aldık.Bu nedenle otomotiv sektörü olarak hızlı tepki gösterdik.OSD’miz “OICA” üyesi 6 Şubat’tan bu yana üyelerimiz sığınağa çeşitli desteklerini sürdürüyor. depremzedelerin ihtiyaçlarını, gerek Bölgedeki uzman kadrolarının hizmeti ile karşılamaktadır. OSD üyeleri bu süreçte 30’dan fazla aracı AFAD’a bağışladı ve 60’tan fazla aracı da kullanıma tahsis etti. 129’u arama kurtarma ekibi olmak üzere 200’e yakın uzman insan desteği sağladı. 72’si kamyon olmak üzere 100’ün üzerinde araçla malzeme teslim etti.

1,3 milyon adet üretim

Eroldu, “Sektör olarak geçen yıl ağırlıklı olarak Türkiye’de 1,35 milyon araç ürettik. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 6’lık bir artış anlamına geliyor. Sektör olarak son 10 yılda 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptık. Yine yaklaşık 1 milyon adet ile ihracatta yüzde 4 büyüme sağladık. Toplam ihracatımız 31,5 milyar dolar oldu. Son 7 yıldır dış ticaret fazlası veren bir sektörüz. 2022 yılını 9,1 milyar dış ticaret fazlası ile kapattık. 2023’e aslında iyi başladık.Baktığımız zaman; İlk 2 ayda toplam üretimimiz %14 arttı. Öte yandan ilk 2 ayı ihracatımızda yüzde 8’lik artışla kapattık ve bu tablo 2023’ü müjdeliyor. Otomotiv sektörünün en önemli olmazsa olmazı üretim sanayisinin genişlemesi. Sektörümüz zaten 2 milyon kapasiteye sahip. Bu kapasiteyi daha da artırmak ve daha fazla değer yaratmak istiyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.