Otomotiv Girişim Platformu kuruldu – Otomobil Haberleri

0

Platform ile “OtoFinans” ve “OtoTech” açılımlarıyla, otomotivle ilgili tüm girişimlere ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini dile getiren Otomerkezi CEO’su Muhammed Karakaş, bu mevzuda geleneksel yöntemlerin haricinde çözümler üreteceklerini, bunu da ulusal pazarın dinamiklerine bağlı kalmadan gerçekleştireceklerini beyan etti.

“Yatırımcılarına rehberlik”

Karakaş, sektörün global çapta trendleriyle ilgili olarak şunları söylemiş oldu: “Pandemi sonrası küresel çapta ve bilhassa otomotiv sanayisinde yaşanmış olan üretim krizleri, daha sık irdelenmeye başlanan iklim ve çevre sorunları, yükselen enflasyonun tesiri, insanların satın alma tercihlerini ve tutumlarını, markaların da üretim ve pazarlama anlayışlarını kökten değiştirmeye başladı. Küresel markalar ikinci elde yenileme hizmetine ciddi yatırımlara başladı. Yeni nesil gelir modeli uygulamaları ortaya çıktı. Yenilikçi-çeşitli-kolaylaştırıcı finansal çözümlerin üretildiği, satış sonrası hizmetlerin öne çıkmış olduğu, vasıta kullanım maliyetlerinin 360 aşama yönetileceği bir sürece geçildi. İşte tüm bu trendlere, gelişimlere, girişimlere ve yatırımlara Türkiye’nin ev sahipliği yapması ya da 5 bin kilometlerelik bir hatta merkezi konumu üstlenmesini teşvik etmek istiyoruz.”

Yatırımcı ağı modelleri

Karakaş şu şekilde devam etti; “Küresel piyasalarda otomotiv sektörüne ilişik girişimleri, iş birliklerini ve yatırımları incelediğimizde, üretici firmaların yatırımcı ilişkileri, iştirak yönetimi ticari iş birlikleri, sektör içi-sektör dışı ticari iş birlikleri bulunduğunu gözlemledik. Her birinin hem sektörden hem sektör dışından olup, bununla birlikte internasyonal ana para piyasalarına kote olduklarını gördük.”
Otomotiv Girişim Platformu, global çapta girişimler başlatmayı ve bu girişimlerin, yatırımcılarına ciddi kazançlar getirmesini sağlamayı hedefliyor. Her bir girişim için alınan yatırımlarla, globalde büyük ölçekli yatırım bankalarıyla ticari işbirlikleri yapabilen, küresel pazarlarda söz sahibi olmaları amaçlanıyor. Kurucu Karakaş, “Uygun bulduğumuz girişimleri, kuvvetli bir planlama ile halka arz için hazırlıklamak ve yatırımcı gruplarından alınan ana para, satış gelirleri, yatırım bankaları ile ticari olarak yapacağımız anlaşmalarla mali yapımızı güçlendirmek. Böylece internasyonal ana para piyasalarında işlem gören küresel markalar üretmek.” diyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.