Otomobilde senetli satış dönemi

0


kİADE MÜMKÜN OLMADIĞINDA KANITLI OLARAK SATIŞ YAPILIR

Tüketicinin araçlara talebi arttı ama bankalar kredi musluğunu kapattı. Kredi çekemeyenler ise çareyi senet imzalamakta buldu. Firma yetkilisi Mahmut Şahin, “Artık bankalardan taşıt kredisi alamıyoruz. Bakın arabanızı satamıyorsunuz, iade etmek zorundasınız. Sermayeniz varsa satıcı olarak borç vermeye başlıyorsunuz” dedi.

Bir diğer firma yetkilisi Ömer Yurttaşer, “Biz de faturalı araçlar konusunda müşterilerimize bu şekilde yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Araçta senet süresi

Otomobil bayilerinde senetli otomobil satışları arttıkça bu durum fiyatlara yansıdı. Mesela bu aracın güncel fiyatı 750 bin lira. Ancak bu aracı senet ile almak istediğinizde size minimum 12 ay vade veriliyor ve 1 yıl sonra araç fiyatının ne kadar artacağı belli olmadığı için araç fiyatı en az %50 ve %60. % daha fazla.

Araçta senet süresi

Firma yetkililerinden Mahmut Şahin, “Yaptığınız senetlerde bu farkı alamıyorsunuz, yüzde 100’e yaklaşamıyorsanız neden veresiye satasınız, neden peşinatla satasınız” dedi. Faturalar” derken Ömer Yurttaşer, “1 milyon lira civarında bir araçtan bahsediyorsak müşteriden bunun yarısını peşinat olarak istiyoruz. Taksitle ödüyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.