Opel 2023’e elektrikli giriyor – Otomobil Haberleri

0

Kompakt sınıfın en fazlaca satan modeli Astra’nın elektrikli versiyonu ilkbaharda Avrupa’da siparişe sunuluyor. Şimşek logolu Alman üretici, Astra GSe, Astra Sports Tourer GSe ve Grandland GSe modellerini de yakında pazara sunacak. Mayıs 2023’te ise ADAC Opel e-Rally Cup üçüncü sezonuna başlamış olacak. Opel Corsa-e Rally, ilk iki yılda tamamladığı yedi etkinliğin peşinden 2023’te dört ülkede sekiz ralli etkinliğini daha tamamlayacak. Alman otomotiv devi Opel’in 160. yıl dönümünü kutladığı 2022 yılına altıncı nesil yeni Astra damgasını vurdu. Marka, 2023 senesinde da hız kesmeden yoluna devam ederek daha da coşku verici bir yıla imza atmayı hedefliyor. Opel’in elektrikliye geçiş hamlesi tüm hızıyla devam ederken yeni Opel Astra-e, markanın en mühim modeli olarak seneye damgasını vuracak. Mokka-e de daha kuvvetli motoru ve artırılmış elektrikli sürüş menzili ile Opel’in elektrikliye geçiş hamlesini desteklemeye devam edecek.

Yeni modeller geliyor

Ek olarak 2023 yılı, markanın dinamik alt markası GSe için de mühim bir yıl olacak. Astra GSe, Astra Sports Tourer GSe ve Grandland GSe bayilerdeki yerini alacak. Opel ek olarak elektrikli, sıfır emisyonlu ralli heyecanını gelecek sürem da devam ettirecek. Dünyanın ilk elektrikli ve tek markalı ralli kupası olan ADAC Opel e-Rally Cup, Opel Corsa-e Rally ile 2023’te üçüncü sezonuna girecek.Sınıfının öncüsü olan 6. nesil Opel Astra, lansmandan kısa bir süre sonrasında “2022 Altın Direksiyon Ödülü’ne’’ layık görüldü. Şimdi ise Opel, Astra-e ile yeni bir çağı başlatıyor. Yeni Opel Astra-e’nin Avrupa’da ilkbahar; Türkiye’de ise senenin ikinci yarısında satışa sunulması hedefleniyor. Böylece şimşek logolu marka, kompakt sınıfın en fazlaca satan ve en başarıya ulaşmış modeli olan Astra’nın ilk tamamen elektrikli versiyonunu müşterileriyle buluşturacak. Sadece bu kadarla da kalınmıyor. Beş kapılı elektrikli Astra’yı, bir Alman üreticinin ilk tamamen elektrikli station wagon modeli yeni Opel Astra Sports Tourer-e takip edecek.

156 beygir gücünde

Yeni Astra-e, kullanıcısına sıfır emisyonlu bir sürüş tadı sunuyor. Elektrikli motoru 115 kW/156 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor, bununla beraber 170 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Enerji, 54 kWsa kapasiteli lityum-iyon bataryada depolanıyor. Yeni Astra-e, bu batarya ile WLTP normuna bakılırsa sıfır emisyonla 416 kilometreye kadar menzile ulaşıyor.Opel, yakında Mokka-e için daha çok güç ve daha uzun menzil de sunacak. “2021 Altın Direksiyon Ödüllü’’ tamamen elektrikli model, gelecekte talep üstüne daha büyük bir batarya ile sunulacak. Mokka-e, yeni 54 kWsa bataryasıyla sıfır emisyonlu olmasının yanı sıra WLTP normuna bakılırsa 403 kilometreye kadar menzile ulaşabilecek. Bu da güncel olarak sunulan 327 km menzile kıyasla yüzde 23 artış anlamına geliyor.

GSe alt markası ana sahneye çıkıyor

Opel’in yeni dinamik alt markası Gse (Grand Sport Electric), sportif geleceğe ışık tutuyor. Elektrikli üst modeller Opel Astra GSe, Opel Astra Sports Tourer GSe ve Opel Grandland GSe yakında Avrupa’da siparişe açılacak.Yeni Astra GSe ve Astra Sports Tourer GSe, 165 kW/225 HP güç ve 360 Nm tork değeriyle (WLTP normuna bakılırsa yakıt tüketimi: 1,2-1,1 lt/ 100 km, CO2 emisyonları 26-25 gr/km; her ikisi için de averaj, geçici değerler) kendi sınıfında oyunun kurallarını tekrardan yazacak nitelikler ortaya koyuyor. Böylece süratli kalkışlar kadar sportif maksimum hız da elde ediliyor. Astra ürün gamındaki GSe versiyonları bununla beraber yüksek geri bildirim ve üstün sürüş dinamikleri sağlıyor. Direksiyon, süspansiyon ve frenler, sürücü komutlarına anında yanıt veriyor. KONI FSD süspansiyon teknolojisi, duyarlı kullanım ve yüksek konfor özellikleri için sürüş koşullarına bağlı olarak değişik sönümleme özellikleri sağlıyor.

Elektrikli rallide öncü

Opel, ilkbahardan itibaren motorsporlarına tekrardan esin verecek. Mayıs 2023’te ADAC Opel e-Rally Cup üçüncü sezonu başlamış olacak. Yaklaşan yarış için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor ve Opel, başarıya ulaşmış geçen 2022 sezonunu tekrarlamayı umuyor. Dünya genelinde ilk ve bugüne kadarki tek elektrikli tek marka ralli kupasının programı, önümüzdeki sürem için tekrardan güncellenecek. Opel Corsa-e Rally, ilk iki yılda tamamladığı yedi etkinliğin peşinden 2023’te dört ülkede sekiz ralli etkinliği tamamlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.