Nissan’ın yeni elektriklileri yollara çıkıyor

0

Nissan’ın yeni elektriklileri yollara çıkıyor

Nissan’ın e-POWER teknolojisine haiz Nissan X-Trail ve Qashqai Türkiye pazarına girdi. Kendine örneksiz dinamikleri olan bu araçlar, elektrikli sürüş deneyiminin her aşamasında fark yaratıyor ve sürücülerinin gereksinimlerini karşılamayı hedefliyor. Sessiz bir sürüş için benzersiz bir elektrikli güç aktarma sistemi oluşturan e-POWER, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan elektrikli sürüş deneyimi sunuyor. Nissan’a hususi ve firmanın Intelligent Mobility stratejisinin mühim bir bileşeni olan e-POWER sistemi, günlük sürüşü hem keyifli hem de verimli hale getirerek elektrifikasyona benzersiz bir yaklaşım getiriyor.

180 bin SUV sattı

Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem şunları kaydetti: “Benzersiz e-POWER teknolojimizi ve bu teknolojiye haiz yeni modellerimiz Qashqai e-POWER ile tamamen yeni X-Trail’i tüketicilerin beğenisine sunarak Türkiye’de “Elektriğin Yeni Yolculuğu”nu başlatıyoruz. Türkiye’de 180 bin üstü satış ile son 10 senenin en oldukça satan SUV markasıyız. Yarattığı kuvvetli idrak ve DNA’sına sadık kalmış olarak müşterilerimizin beklenti ve gereksinimlerini karşılayacak modellerimiz ile marka bağlılığımızı artırarak devam edeceğiz. Toplam pazara baktığımızda 6. büyük otomotiv pazarı Türkiye. Bu da Türkiye pazarına duyulan heyecanı ortaya koyuyor.”

Fiyatlar 1.17 ile 1.67 milyon TL içinde değişecek

Nissan’ın elektrikli geleceğini simgeleyen Qashqai e-POWER 1.171.600 TL’den süregelen fiyatlarla, tamamen yeni ve e-POWER teknolojisine haiz X-Trail ise 1.674.400 TL’den süregelen tutarları ile Nissan yetkili satıcılarındaki yerini alacak. e-POWER sistemi ile içten yanmalı motorun optimum sıkıştırma oranı ile emek vermesi sağlanırken geleneksel benzinli motorlara nazaran daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu değerlerine ulaşılıyor. e-POWER teknolojisi, bu özelliği ile şehrin hava standardını artırırken sessiz çalışan motoru ile de sürüş konforunun artmasını sağlıyor. e-POWER sistemi ile üreteç ünitesinde bulunan 1.5 litrelik içten yanmalı motor, yalnızca elektrik üretmek için kullanılıyor. Burada üretilen enerji invertör aracılığı ile bataryaya ve elektrik motoruna iletiliyor. Gaz pedalı hareket ihtiyacını elektrik motorundan almış olduğu için anlık performans üst düzeye çıkıyor.

e-Pedal fonksiyonu

Sürüş süresinin %70’inin kent içinde geçirildiğini düşünerek Nissan, “e-Pedal” olarak adlandırdığı yeni bir sürüş deneyimi geliştirdi. e-Pedal, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve yavaşlayabilmesine olanak tanıyor. Yeni Nissan Qashqai e-POWER ve Nissan X-Trail e-POWER’da yer edinen bu donanım, sürücünün ayağını gaz ve fren içinde sık sık hareket ettirdiği dur-kalk kent içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlandı.

Nissan X-Trail yenilendi

2001’de piyasaya sürülmesinin peşinden bugüne dek 7 milyon adede yakın satılan Nissan X-Trail dünyanın en popüler aile araçlarından biri. Nissan X-Trail, sezgisel teknolojisi ile SUV stiline ek olarak esnek kullanım ve dört tekerlekten çekiş özelliklerine haiz gelişmiş bir güç aktarma organına haiz. Yeni X-Trail, hem beş hem de yedi koltuklu konfigürasyon seçenekleri sunuyor. %100 elektrikli motor tahriki yardımıyla, içten yanmalı motorlarda yada geleneksel hibritlerde olduğu şeklinde gecikme olmuyor. e-POWER sürüş sistemi sessiz bir sürüşü güvence ediyor. Mesela saatte 40 km/s hızla giden e-POWER teknolojisine haiz bir otomobilin sesi rakiplerine kıyasla 8db daha azca.

e-4ORCE dört çeker

Nissan’ın elektrikli güç aktarma organları ile çalışmak suretiyle tasarlanmış yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi, Avrupa’da lanse edilen Yeni X-Trail ile tanıtıldı. Nissan’ın en gelişmiş dört çeker teknolojisi e-4ORCE, her koşulda güvenli çekiş ve hızlanma sunuyor. e-4ORCE’daki “e”, Nissan’ın %100 elektrikli motor tahrik sistemi anlamına geliyor. “4ORCE”, aracın fizyolojik enerjisini ve enerjisini ifade ederken, “4” dört tekerlekten çekişi temsil ediyor. İki ayrı elektrik motoru toplamda 157 kW (213 PS) güç üretiyor. Böylece X-Trail 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyede tamamlıyor. Kuvvetli çift e-motor sisteminin mekanik bir dört çeker sisteme kıyasla arka tork tepkisi 10.000 kat daha süratli. Buna ek olarak, durağan(durgun) tork dağılımı ve mükemmele yakın ağırlık dengesi, güvenli yol tutuşuna ve sürüş konforuna katkıda bulunarak kuvvetli sadece yumuşak bir sürüş deneyimi sağlıyor. 4. Nesil Nissan X-Trail’in ise e-POWER versiyonu 1.674.400 TL’den, benzinli versiyonu ise 1.299.900 TL’den süregelen fiyatlarla satışa sunuldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.