Nissan’ın e-4ORCE versiyonları yollara çıktı

0

Nissan’ın elektrikli araçlarında çalışmak üzere özel olarak tasarlanıp geliştirilen çift motorlu dört tekerlekten çekiş sisteminin e-4ORCE versiyonları, her türlü yol koşulunda kendinden emin performans sunmayı hedefliyor. e-4ORCE’deki “e”, Nissan’ın elektrikli tahrik sistemini temsil eder. “4ORCE” aracın fiziksel gücünü ve enerjisini ifade ederken, “4” dört tekerlekten çekişi temsil ediyor. Çift motorlu sistem, geleneksel bir mekanik sistemin gerektirdiği mile ihtiyaç duymaz. Bu yapısal bir avantaj sağlar. Her aksta bulunan motor sayesinde diferansiyele ihtiyaç duyulmaz. Böylece iç hacimde ek alan elde edilir.

213 HP 4 çeker

Yeni e-4ORCE teknolojisine sahip araçların test sürüşleri üç ülkeyi kapsayan buz ve kar zeminli Pireneler’de gerçekleştirildi. 2.400 metre rakımlı buz pisti Andorra Pisti’ndeki yarışlar için sadece akülü elektrik motoruyla çalışan araçlar kullanıldı. X-Trail örneğinde çift elektrikli motor sistemi, 150 kW ön motor ve 100 kW arka motor ile toplam 157 kW (213 hp) sistem gücü üretiyor. Bu, 0’dan 100 km/sa hıza 7 saniyede hızlı hızlanma anlamına gelir. Sistem, mekanik dört tekerlekten çekişe göre 10.000 kat daha hızlı arka tork tepkisine sahiptir. Ariya e-4ORCE’nin toplam sistem gücü 225 kW (306 PS)’dir. Bu, 0’dan 100 km/sa’e 5,6 saniye anlamına gelir. Her iki araç da farklı sürüş koşullarında güvenli ve çevik sürüş özellikleriyle sorunsuz bir sürüş deneyimi sunuyor.

Sezgisel kontrol ve çalıştırma

e-4ORCE sistemi, bağımsız tekerlek kontrolü için her dingile eşit olarak dağıtılan bir çift motor sistemi tarafından desteklenmektedir. e-4ORCE sistemi, sürücünün minimum direksiyon düzeltmesi ile ideal viraj alma çizgisini kolayca korumasına ve elektrikli aktarma organının gücünü hissederek elektrikli sürüş deneyiminin keyfini çıkarmasına olanak tanır. Ülkemizde de satışa sunulan e-4ORCE X-Trail versiyonu ile yol yüzey koşulları ve hava koşullarına bağlı olarak lastik tutuşunu en üst seviyede tutmak için tork ön ve arka arasında dağıtılmaktadır. araç. araç. Ayrıca, frenleme sırasında dört tekerleğin her biri ayrı ayrı kontrol edilir. Çift motor sisteminin hassas kontrolü ve fren torklu direksiyonun özellikleri sayesinde ıslak, yağlı, kaygan, yapraklarla kaplı, karlı veya buzlu tüm yüzeylerde araç çizgisine sadık kalmaya devam ediyor. .

Kontrollü bir sürüş için sallanma kontrolü

e-4ORCE’nin bir başka avantajı da, güçlü rejeneratif frenleme fonksiyonu sayesinde yavaşlama sırasında minimum dikey gövde salınımı üretmesidir. Gövde salınımı, ön ve arka akslar arasındaki rejeneratif denge ile kontrol altında tutulur. Ek olarak, çift motorlu sistem, tek motorlu bir sisteme göre daha yüksek seviyelerde rejeneratif enerji toplayarak araç verimliliğini optimize eder. Bu sisteme sahip tamamen elektrikli Arıya’nın 2024 yılında Türkiye’ye ithal edilmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.