Motosiklette  “endüstri devrimi” zamanı – Araba Haberleri

0

Motosiklette  “endüstri devrimi” zamanı

 

Otomobil, hafifçe ve ağır ticari araçlarda mühim bir üretim üssü olan Türkiye şimdi de 2 tekerlekli araçlarda hamle yapmak istiyor. Türkiye’de motosiklet sanayiinin geliştirilmesi bir siyaset oluşturulması icap ettiğini söyleyen MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı ekonomik ölçekte üretim icra eden, sürdürülebilir rekabet gücü olan, yeni teknolojiler tatbik eden ve ihracata yönelik üretken bir pazar olmayı hedeflediklerini söylemiş oldu. Dünyada motosikletin öneminin pandeminin de tetiklemesi ile değişik bir değişiklik içine girdiğini belirten Erbaş, “Türkiye’deki motosiklet sanayii tüm negatif koşullara karşın, dünya pazarlarına üretim yapabilme noktasına gelme şansını elde etmiştir. Bir durum tespiti yapılmalı peşinden  ihtiyaç duyulan adımlar atılmalı” dedi.

Yeterlik regülasyonu ve pazar artışı

Önümüzdeki 10 yılda motosikletin ulaşımda mühim  rol oynamayı sürdüreceğini belirten uzman isim şunları kaydetti:

“Motosiklet hem eğlence hem de kentsel hareketlilik mühim bir ulaşım aracı. Tüketici tercihleri yenilikçi, uygun fiyatlı ve verimli ürünler ile geleceğini şekillendirecek. Otomotivden sonrasında mühim bir ikinci iş gücü olan motosikletin bir sanayi haline gelmesi için ciddi adımlar atmak istiyoruz.  Coğrafi konumumuz ve kaliteli iş gücümüz avantajları ile devletimizde motosiklet pazarını bir sanayi haline çevirebiliriz. Satışlarımızdaki esas artışın  %35’lik kısmını oluşturan 0-50cc bandındaki motosikletlerden kaynaklandığını görüyoruz. Bu büyümenini mühim kısmı  B sınıfı yeterlik ile 50cc’ye kadar motosiklet kullanılmasından kaynaklanıyor. Regülasyonun 50cc yerine 125cc’ye kadar kapsaması fazlaca yararlı olacaktır.”

Hız limitleri tekrardan belirlenmeli

Motosiklet sürücülerinin mevcut  mevzuat ile adeta sürat ihlali halletmeye zorlandığını söyleyen uzman isim, “Avrupa ülkelerindeki araştırmada  hız sınırlarının 18 ülkede 50-90-120,5 ülkede  50-90-110, 5 ülkede 50-80-90 yada daha yukarı olduğu görüldü. Hatta  çoğunda otomobiller ile aynı. Kayıtlı motosiklet sayısının 3,5 milyona ulaşmış olduğu dikkate alınarak,  hız sınırlarının tekrardan düzenlenmesi yararlı olacaktır.”

Parasız motosiklet park alanları, 2  tekerlekli araçlara ayrılmış yollar ve geleneksel bariyerlerin iyileştirilmesi benzer biçimde çalışmaların da mühim bulunduğunu korumak için çaba sarfeden uzman isim, “Yerli üretimi destekleyecek regülasyonlar, lüzumlu alt yapı emek harcamaları, elektrikli otomobilde çizilen dünya vizyonu ile paralel olarak motosiklette de ele alınabilir ” diye konuştu.

 350 bin satışa gidiyor

2022 yılı Ekim ayı TÜİK verilerine gore motosiklet satışlarının bundan önceki senenin aynı dönemine gore %61,3 büyüdüğünü söylemiş oldu. Uzman isim, “2020 yılına kadar devamlı küçülen motosiklet pazarı 2019 yılına gore 2022 ekim ayında %46,9  büyüdü. 2022’de çip krizi ve Çin’de  süregelen kısmi kapanmalar sebebiyle ürün tedarikinde problemler yaşandı. Bu probleminin 2022 yılının tamamında devam edeceğini sadece 2023’de ortadan kalkacağını düşünmekteyiz. Türkiye’de motosiklet pazarının  bu yılı  350 bin adetle kapatacağını tahmin öngörüyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.