Motosiklet satışları 450 bin adete koşuyor

0

Araştırmaya göre, küresel yıllık iki tekerlekli araç üretiminin 2025 yılına kadar mevcut seviyesinin üçte bir oranında artarak 160 milyon araca ulaşması bekleniyor. Bu, motosiklet teknolojisinin iş dünyasının önemli bir itici gücü olma potansiyeline işaret ediyor. Dünyada ve Türkiye’de motosiklet sektörünün öneminin arttığını belirten MOTED (Motosiklet Sanayicileri Derneği) Başkanı Başarı Erbaş, Türkiye’de motosiklet sektörünün 2022 yılı toplam cirosunun yaklaşık 20.6 milyar TL olduğunu söyledi.

450.000 motor satılacak

2022 yılında toplam 415 bin motosikletin trafiğe kaydının yapıldığını belirten Erbaş, Mart ayında trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 206,3 arttığını söyledi. Erbaş, “Kayıt sayılarındaki yüksek artış, yıl sonunun güzel bir sonuçla kapanacağının göstergesi. 2023 yılında pazarın 450 bin adet civarında olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Yasal mercilerle koordineli olarak sektörün gelişimi için gerekli aksiyonları almak ve toplumda motosiklet kullanımı konusunda bilinçlendirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Erbaş, “Avrupa Motosiklet Endüstrisi Dernekleri Birliği üyesi olarak, AB motosiklet gelişmelerini ve politikalarını takip etmek ve ülkemizde uygulanmasını sağlamak için de çalışıyoruz” dedi.

Motobike İstanbul’u 126 bin kişi ziyaret etti

Öte yandan 27-30 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında toplam 126.094 kişi Motobike İstanbul’u ziyaret ederken, 120 katılımcı firmanın temsil ettiği 300’den fazla marka ürün ve modellerini sergiledi. Türkiye pazarına girmek ve iş hacmini artırmak isteyen üreticilerden oluşan Çin pavyonu, hem ziyaretçilerin hem de diğer katılımcıların ilgisini çekti. Motul Türkiye Direktörü Kerem Oyılmaz, “Tüm kriz ve zorluklara rağmen Türkiye motosiklet pazarı istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Pandemi sonrası kişisel ulaşım için araç ihtiyacı, motosikletli kurye hizmetlerinin artması, ulaşım ve otomobil maliyetlerinin artması motosiklete olan ilgiyi her geçen gün artırıyor.

Artan motosiklet popülasyonu, yüksek performanslı, uzun vadeli güvenlik ve düşük maliyetli satış sonrası ve servis ürünlerine olan ihtiyacı beraberinde getiriyor. Yaş ortalaması 5,8 olan 4 milyondan fazla motosiklet filomuz var. Bu da bakım ve onarım ihtiyacını doğurur. Türkiye pazarını önemsiyoruz ve yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Oyılmaz, “Pandemi sonrası bireysel ulaşım araçlarına olan ihtiyaç, motosikletli kurye hizmetlerinin artması, ulaşım ve otomobil maliyetlerinin artması motosiklete olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Madeni yağ sektörünün en güçlü oyuncusu Motul olarak büyüyen motosiklet sektörüne yatırım yapmaya devam ediyoruz. Türkiye pazarını önemsiyoruz” dedi.

Motosiklet satışları 450.000 adede ulaştı


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.