Motor sporlarında quattro'dan e-tron'a geçiş

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

AUDI'nin motor sporları tarihi AUDI quattro ile başladı. Quattro motorun sektördeki ünü, 1982-1984 yılları arasında Dünya Ralli Şampiyonası'nda “orijinal quattro” otomobillerle elde edilen zaferlere kadar uzanıyor. Audi tarafından geliştirilen bu dört tekerlekten çekiş sistemi ile Audi, iki takım şampiyonluğu ve iki takım şampiyonluğu kazandı. sürücüler şampiyonası. Audi, Pikes Peak (ABD) tırmanma yarışını Sport quattro ile üst üste üç kez tamamlayarak dikkat çekti. Daha sonra quattro motorunu pist yarışları için optimize etti. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde Audi 200 quattro ve Audi 90 quattro IMSA GTO ile ortaya çıktı. Ayrıca 1990 ve 1991 yıllarında Audi V8 quattro ile Almanya Binek Otomobil Şampiyonası'nda (DTM) iki şampiyonluk kazandı. Daha sonra 1996 yılında Audi A4 quattro yedi ülkede şampiyonluk kazandı. Audi, 2004 yılında fabrika destekli bir takımla DTM'ye geri döndü ve ilk sezonunda Mattias Ekström ile şampiyonluğu kazandı. İsveçli sürücü 2007'de yeniden zafere ulaştı. Timo Scheider ise 2008 ve 2009'da onu takip etti. Böylece Audi, DTM tarihinde hat-trick yapan ilk ve şu ana kadar tek otomobil üreticisi oldu. Audi, DTM sürücüler şampiyonluğunu on iki kez kazandı. Ayrıca altı takım şampiyonluğu ve sekiz takım şampiyonluğu kazandı.

Motor sporlarında quattro'dan e-tron'a geçiş

Audi R8, günümüzün en başarılı Le Mans yarış arabası

Audi, spor prototipleri dünyasına adım atmış ve 18 yıldır “Teknolojiyle bir adım önde” sloganıyla bu motor sporları kategorisinde gücünü ortaya koymuştur. Audi, 1999 yılında dünyanın en zorlu dayanıklılık yarışı olan Le Mans'ta ilk kez sahneye çıktığında hemen podyuma çıktı ve genel klasmanda üçüncü oldu. Sonraki yıllarda Audi R8 kendine ait bir sınıf yarattı. 2000'den 2002'ye kadar Audi, TFSI teknolojisiyle başka bir tarihi hat-trick yaptı ve daha sonra seri üretime alındı. Fabrika destekli takımlar Audi adına 2004 ve 2005 yıllarında iki zafer daha elde etti. Ayrıca R8, 80 spor otomobil yarışında aldığı toplam 63 zaferle motor sporları tarihine damgasını vurdu.

En iyi motor sporları şampiyonasına giriş

Audi, 2026 sezonundan itibaren FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda kendi çalışma ekibiyle yarışacak. İsviçre takımı Sauber Holding AG'yi satın alarak bu konuda önemli bir adım atan Audi, gelişimini sürdürüyor. Neuburg fabrikasında Audi Formula Racing GmbH ile yarışacak aracın. Audi markasını küresel sahnede daha da güçlü kılmak ve motor sporları ile seri üretim arasındaki yakın işbirliğini artırmak amacıyla marka, Formula 1'i hem elektrikli ulaşım hem de açık rekabet ortamıyla sürdürülebilir elektroniği besleme açısından teknolojik bir platform olarak görüyor. Markanın Formula 1 projesine yönelik hazırlıklarının son adımı ise takımın ilk pilotu ile imzalanan anlaşma oldu. Nico Hülkenberg, Sauber ile çok yıllı bir sözleşme imzaladı ve 2026 yılında Audi fabrika ekibinde yarışacak. Audi, quattro'da olduğu gibi e-tron GT modellerinde de itiş gücü açısından beklentilerin bir puan ötesinde; Ön ve arka her aksta sürekli tahrikli senkron motora (PSM) sahip elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemi ve arka aksta iki vitesli şanzıman güçlü bir karakteri ortaya koyuyor.

Audi e-tron GT quattro 350 kW (476 hp) güç ve 630 Nm tork (Boost modunda 640 Nm) üretirken, RS e-tron GT 440 kW (598 hp) ve 830 Nm tork üretiyor. Kalkış Kontrolü, 2,5 saniyede 390 kW (530 hp) veya 475 kW (646 hp) güç sağlar ve bunun sonucunda 0'dan 100 km/sa hıza 4,1 veya 3,3 saniyelik bir hızlanma süresi elde edilir (RS modeli).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir