Mobilite pazarı 161 milyar euroya koşuyor

0

Mobilite pazarı 161 milyar euroya koşuyor

Strategy&’in hazırladığı 2022 Dijital Otomotiv Raporu açıklandı. ABD, Avrupa Birliği ve Çin’de meydana gelen küresel tüketici anketlerinin yer almış olduğu rapora bu yıl Japonya da dahil edildi. Bölgesel yapı analizlerine dayalı olarak, 2035 yılına kadar pazarın durumunu ve beklentileri ortaya koyan araştırma için; üretici firmaların yöneticileri, tedarikçiler, sanayi analistleri ve önde gelen akademisyenlerin görüşleri alındı.

2035 hedefi belirlendi

Rapora bakılırsa 2035 yılına kadar tüm bölgelerdeki mobilite altyapı pazarı ortalama 161 milyar Euro’ya yükselirken gelirler, altyapı geliştirmeden abonelikle satış sistemine geçecek. Mobilite sektöründe etkinlik gösterenlerin mevcut konumlarına bakılırsa kabiliyetlerini tekrardan gözden geçirmeleri gerekecek. Mesela, otomobiller için orijinal ekipman (OEM) üretenlerin entegrasyon kapasitelerini yazılım açısından geliştirmeleri; tedarikçilerin ise, parça tedarikinden çözüm sunumuna yönelmesi gerekecek. Ulaşım sektörünün geleneksel oyuncuları; mevcut sistemlerini ve altyapılarını, akıllı ve B2B hizmetleri satan noktalara dönüştürerek büyüyebilecek. Akaryakıt istasyonları ve geleneksel şarj istasyonları ise, daha çeşitli mobilite hizmetleri sunmak için mevcut tesir alanlarından faydalanabilecek.

Dijital hizmetler

Günümüzün web bağlantılı vasıta hizmetleri; güvenlik, rahatlık, eğlence ve altyapı açısından vasıta deneyimini iyileştiriyor. Orijinal ekipman üreticileri (OEM)de değişik ürünleri bir paket halinde sunarak satışa sunuyor. Alman firmalar, senelik 19 ila 880 Euro içinde ücretler karşılığında bir takım tekil hizmet sunarken, ABD’li ve Çinli yeni firmalar daha azca sayıda hizmet paketini daha yüksek fiyattan sunuyor. Medya ve perakende benzer biçimde öteki sektörlerin hedefinde de aynı müşterilerin olması sebebiyle dijital hizmetlerle kıymet yaratmak hâlâ oldukça zor. Avrupa, ABD ve Çin’de toplam pazar değerinin 2035 senesinde 66 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Gelirlerin %75-80’ini bataryalar oluşturacak

Elektrikli güç aktarma gereçleri ve batarya pazarları, bilhassa AB ve Çin’de kuvvetli bir halde gelişme potansiyeline haiz. 2035 senesinde pazarın değerinin Avrupa’da 238 milyar dolara, ABD’de 128 milyar dolara, Çin’de ise 314 milyar dolara yetişmesi umut ediliyor. Bu gelirlerin %75 ila %80’i batarya ve batarya setlerinden elde edilecek. Bu da orijinal ekipman üreticilerinin stratejik önemini kanıtlıyor. Otonom vasıta sektöründe en büyük oyun kurucular bile, kıymet zinciri süresince ortaklık kuruyor. İlk tertipli robot taksi uygulamasının 2023 yılı başlarında Avrupa’da başlaması umut ediliyor sadece bu uygulamanın gelişmesi için 5 yıl daha geçmesi gerekecek.

Robot taksi geleceği

Büyük şehirlerdeki 17 kullanım senaryosuna ve öğrenci bağlı olarak 2035 yılına kadar yılda 2,4 milyon robot taksinin satılacağı tahmin ediliyor. Araçların, otonom sürüş teknolojisinin ve ilgili hizmetlerin maliyeti düştükçe; robot taksilerin her birinin maliyeti ve kilometre başına tutarı de süre içinde düşecektir. Bu hızla gelişen teknolojinin sağlamlaşması ve araçların herhangi bir engelleme olmaksızın, fena hava şartları altında da çalışabilmesi halinde robot taksilerin, geleneksel taksilerin yerini alması umut ediliyor. 2030 yılına kadar robot takside kilometre başına maliyetin 1 Euro’nun altına düşmesiyle, tüketiciler için cazip fiyatlarla ilgili eleştiri eşik de aşılmış olacak. Netice olarak, büyük şehirlerdeki robot taksilerin hizmet gelirlerinin, 2030 yılındaki 31 milyar Euro seviyesinden 2035 senesinde 400 milyar Euro seviyesine çıkması umut ediliyor. Robot taksi satışlarına ilişkin OEM gelirlerinin de bu pazarın dörtte birini (103 milyar Euro) oluşturması umut ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.