Mercedes Actros300 Türkiyede test edilecek

0

Daimler Truck, 2039 yılına kadar Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’da sadece sıfır emisyonlu araçlar sunma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Daimler Truck’ın ana üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk de çatı şirketin hedeflerini, yürüttüğü önemli projelerdir. Dünya çapında kamyonlara mühendislik ve yol testi hizmeti veren Mercedes-Benz Trucks’ın ana merkezi olan Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesindeki Ar-Ge merkezi de sıfır emisyon projeleri kapsamında araç test merkezlerinden biri oldu. Global sorumluluklarına her geçen gün bir yenisini ekleyen Mercedes-Benz Türk, bu doğrultuda ilk ağır sınıf elektrikli kamyon unvanını taşıyan eActros300’ün yol testlerini de gerçekleştiriyor. eActros’un yol testleri, daha uzun menzilli versiyonlara sahip araçlarla önümüzdeki dönemlerde de devam edecek.

Sıfır emisyonlu taşıma

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mercedes-Benz Türk Kamyon Ar-Ge Direktörü Melikşah Yüksel, “2050 yılına kadar sıfır emisyonlu taşımacılık sağlamak amacıyla Daimler Kamyon, bu nihai hedef doğrultusunda uzun yıllardır yatırım yapıyor. Biz de çatı şirketimizin bu hedeflere doğru hızla ilerlemesine, yaptığımız çalışmalar ve üstlendiğimiz ek küresel sorumluluklarla önemli ölçüde katkıda bulunuyoruz. Mercedes-Benz Trucks araçlarını sıfır emisyonlu projelerde test etme ve dünya yollarına onay verme yetkisine sahip olan Ar-Ge merkezimiz, eActros’un yol testlerini de gerçekleştirmeye başladı. Önümüzdeki dönemlerde daha uzun menzilli versiyonlara sahip araçlarla bu testleri yapmaya devam edeceğiz. Elektrikli araçlara yönelik altyapı çalışmalarımızda ilk adımı 2022 yılında devreye aldığımız 350 kw’lık iki adet elektrikli şarj istasyonu ile attık. Yeni şarj üniteleri yatırımıyla ülkemizde bir ilki gerçekleştiren firmamız, elektriğin geleceği için tam şarj”.

Gerçek kullanım koşullarında test edilecek

400 km menzile sahip eActros’un yol testlerini gerçekleştirecek olan Aksaray Ar-Ge Merkezi, elektrikli kamyonları oluşturan bileşenlerin ve yazılımların gerçek kullanım koşullarında fonksiyonlarını ve dayanıklılıklarını da test edecek. Test aşamasında belirlenen sonuçları global geliştirme deneme ekibine aktaracak olan Ar-Ge ekipleri, geliştirme potansiyellerini de belirleyerek amiral gemisi araçları en yüksek kalitede müşterilere sunmak için çalışacak.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.