Merakla bekleniyordu… Engelli araçlarında fiyat güncellemesi bekleniyor! Yeni rakam ne olacak?

0

Merakla bekleniyordu... Engelli araçlarında fiyat güncellemesi bekleniyor! Yeni rakam ne olacak?

Engellileri ilgilendiren otomobil alım fiyatına ilişkin güncelleme yapılacak. Yeni yılla beraber uygulanacak olan tekrardan değerleme oranı baz alınarak yeni fiyatlar ortaya çıkacak.

Güncel olarak şu anda fiyatı 450 bin 500 lira ve altında olan otomobiller ÖTV’siz engelli aracı olarak satın alınabiliyor.

2023 senesinde geçerli olacak Tekrardan Değerleme Oranı ise yüzde 122,93 olarak belirlendi. Bu orana ilişkin olarak son sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek.

1 MİLYON 4 BİN 299 LİRA 65 KURUŞA YÜKSELEBİLİR

Mevcutta olan 450 bin 500 liranın üstüne yüzde 122,93 konduğunda ortaya 1 milyon 4 bin 299 lira 65 kuruş rakamı çıkıyor. Başka bir deyişle 2023 senesinde fiyatı 1 milyon 4 bin 299 lira 65 kuruş ve altında olan araçlar engellilere ÖTV’siz olarak satılacak. Sadece bunda gene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği karar etkili olacak.

Euronext CEO'sundan flaş açıklama: Londra artık Avrupa'nın finans merkezi değil

Euronext CEO’sundan flaş izahat: Londra artık Avrupa’nın finans merkezi değil

MOTOR HACMİ 1600 CC’NİN ALTINDA OLACAK

Engelliler motor hacmi 1600 cc ve altındaki araçları ÖTV’siz olarak alabiliyorlar. Geniş bagaj hacmi, büyük bagaj kapağı olan araçlar engellilere daha uygun oluyor. Otomatik vites olan araçlar ise engelliler içinde daha oldukça tercih ediliyor.

İhtimaller ekseninde hesaplama yapıldığında ortaya çıkan rakamlar şu şekilde oluyor:

ENGELLİLERE UYGUN ÖTV’SİZ ALINABİLECEK OTOMOBİLLER VAR

Engellilere yönelik daha kolay ve ergonomik olabilecek, bagajına gerektiğinde engelli sandalyesi ya da öteki aparatların konabileceği otomobiller engelliler tarafınca tercih ediliyor. Bagaj kapağının büyük ve tam açılır olması, bagajdan içeriye erişimin kolay olması da tercih ediliyor. Otomatik vites olması da kolaylık sağlıyor. Bu noktalar göz önüne alındığında engelliler için bazı otomobiller ön plana çıkıyor. SUV araçları daha oldukça yeğleyen engelliler için bazı markaların modellerini sıraladık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.