Kurban Bayramı'nda güvenli sürüşe dikkat edin

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Kurban Bayramı tatilinde uzun yolculuk yapmayı planlayan sürücülerin, güvenli bir yolculuk için araç ve lastik bakımlarını ihmal etmemesi gerekiyor. Continental yetkilileri sürüş güvenliğini artırmak için önemli hatırlatmalarda bulunuyor. Continental, sürücülerin tekerlek balansı ve lastik basıncı gibi kontrollerden geçmesini tavsiye ediyor.

Ayrıca aracın yağ ve filtre seviyelerini, fren sistemini yani fren balatalarını, disklerini ve fren hidroliğini kontrol etmeyi de ihmal etmemelisiniz. Acil durumlarda ilk yardım çantası, yangın söndürücü, stepne, su ve yağ gibi ekipmanların hazır bulundurulması gerektiğini vurgulayan Continental'in sürücülere yönelik diğer önerileri ise şöyle sıralanıyor:

Uyku ve beslenme: Seyahat ederken dinlenmiş ve dinç olmak önemlidir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce yeterince uyuyun ve ağır yiyecekler tüketmekten kaçının.

Kıyafet seçimi: Sizi sıkmayan, terletmeyen, rahat kıyafetler seçin.

Otoyol Hipnozu: Uzun süre yola bakmak otoyol hipnozuna neden olabilir. Gözleriniz tek bir yere sabitlenmişse ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlıyorsa, aracı güvenli bir yerde durdurun ve dinlenin veya mümkünse sürücüyü değiştirin.

Mola: Kısa da olsa her iki saatte bir mola verin. Seyahat ederken zaman zaman dinlediğiniz müziği değiştirin ve pencereyi açarak temiz hava alın. Bu dikkatinizi artırır.

Hız ve güvenlik: Hız sınırlarına uyun, güvenli mesafeyi koruyun ve emniyet kemerinizi takın. Arka koltukta oturan yolcuların da emniyet kemeri taktığından emin olun.

Sürüş Rutini: Araç kullanırken su, çay, kahve içerek veya bir şeyler atıştırarak rutininizin dışına çıkın. Ancak molalarda ağır ve sindirimi zor yiyeceklerden kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir