Kulaklı lastiğe geri dönüş – Otomobil Haberleri

0Boyut ve güç olarak döneminin en gelişmiş teknolojik lastiği olan Pirelli Scorpion BK, çölün kumları üzerinde süzülmesini sağlayan “kulak” adı verilen yan çıkıntılarıyla da dikkat çekiyordu.

Şimdi yeniden yaratılan ve Pirelli Collezione serisine katılan bu lastik, bir süre önce Como Gölü yakınlarındaki koleksiyon arabalarına odaklanan Fouri Concorso etkinliğinde tanıtıldı. Bu gelişme, tarihte 1963’te başlayan ve LM002’den modern Urus’a uzanan yeni bir bölümü temsil ediyor.

Sportif SUV’lara özel

1980’lerin başında tüm sportif SUV’lerin atası olan Lamborghini LM002 için markadan çok özel bir lastik geliştirmesi istendi. Bu model için özel olarak üretilen Scorpion BK versiyonu, araca kum üzerinde daha fazla çeviklik ve tepki veren “kulaklı” yan yüzgeçlerle tamamlanan dev lastiklerden oluşuyordu.

Üstün yol tutuşu sağlamanın yanı sıra, bu lastiğin aşırı çöl sıcaklıklarında çalışması, otomobilin ağırlığını (yaklaşık 3.500 kilogram) destekleyebilmesi, V12 motorun hızına tepki verebilmesi ve aynı zamanda sportif olması gerekiyordu. Asfalt performansı. Bu nedenle bu lastikler, darbeleri absorbe edebilen ve ani darbelere daha hızlı yanıt verebilen, kesilmeye daha dayanıklı aramid kayış takviyesine sahip son derece güçlü bir kasa kullanılarak yapılmıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.