Krediye ulaşamayınca nakit alıma yöneldiler

0

Türkiye otomotiv pazarı, pandemi ve ardından gelen çip ve lojistik krizlerin etkilerini düşüşle hissetmeye devam ediyor. Markaların en büyük sorun olarak gördüğü tedarik sorunları devam etse de pazarda alım eğilimi güçlü bir şekilde hissediliyor.

Sektör temsilcilerinden Hüsamettin Yalçın, Türkiye otomotiv pazarının da Mayıs ayında güçlü bir performans gösterdiğini söyledi. Sıfır kilometre araç pazarının mayıs ayında 110 bin adedin üzerinde bir satış hacmine ulaşacağını belirten Yalçın, “Mayıs ayına kadar bugüne kadarki en yüksek satış adedi 93 bin 904 adetle 2016’da gerçekleşti. Mayıs ayı Türkiye pazarı ortalaması ise 66 bin adet seviyesinde. Böylece bu 110.000 adetlik satış, Türk otomotiv sektörünün tüm zamanların en yüksek Mayıs ayı satışları olacak. Çoğu marka genel olarak tedarik ve lojistik krizinin üstesinden geldi. Mayıs ayı ile birlikte ilk 5 aylık satışlar yarım milyon adede çok yakın olacak. Bu, Türkiye otomotiv pazarının yılı toplamda 1 milyon ciro ile kapatmasını tamamen mümkün kılıyor. Sıfır kilometre araç pazarı bu yıl sürekli arz ile desteklenirse 1 milyon ve üzeri bir pazar bekliyoruz diyebiliriz” dedi.

Tüketicilerin kredi bulamadıklarını vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti:

“Kredi bulunamadığı için tüketiciler hem sıfır hem de ikinci el araçlar için nakit alıma yöneldi. Bu, arabanın artık bir yatırım aracı olduğunun güçlü bir ifadesidir. Bir yılda fiyat artışı yüzde 90’a ulaştı. İnsanlar seçimden sonra dövizin yükselmesini bekledikleri için yeni araç almaya gidiyor. Ayrıca gayrimenkul alamayanlar otomobile yöneldi. Saniye ibresi de çok canlıdır. Arz arttıkça ikinci el fiyatları da artıyor. İlk beş yılda sıfır kilometre araç satışlarında fiyat artışı yüzde 17, ikinci el araçlarda ise yüzde 48 oldu.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.