Kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

0

Ülkemiz genelinde 1 Aralık’ta başlayan kış lastiği zorunlu uygulaması 1 Nisan 2023 tarihine kadar devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararıyla şehirlerarası karayollarında insan ve yük taşıyan tüm araçları ilgilendiren zorunluluk, nasıl ve nasıl olacak? il sınırları içinde uygulanacağı veya nasıl uygulanacağı yerel ortalama sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valilikler tarafından belirlenir. Ancak küresel iklim krizi nedeniyle sıcaklıktaki ani değişimler ve ülkemizin geniş bir coğrafi bölgede yer alması bazen sürücülerin kafasını karıştırabiliyor. Bazı sürücülerin uygulamayı sorgulamaya devam ettiğine dikkat çeken sektör temsilcilerinden Erdal Kurt, sıkça sorulan sorulara açıklık getirdi. ”Kış lastiği; 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış şartlarında sertleşmeyerek zemindeki tutuşunu korur ve ıslak, çamurlu veya karlı yüzeylerde sürüş güvenliğini artırır. Olağan trafiğin sorunsuz ve güvenli bir şekilde akması için kış lastiğinin önemine dikkat çeken LASID Genel Sekreteri Erdal Kurt, şunları söyledi:

“Kış lastiklerinin önemini ve uygulama gereğini hepimiz biliyoruz. Toplumda yaygın bir farkındalık vardı, evet. Ama hala bunu sorgulayanlar var. Sırf cezadan kaçmak için kış lastiği takanlar var. Ya da kış lastiği fiyatını hesaplayanlar var. Ya da hala kış lastiğini kar lastiği zannedenler de var, kış lastiği takmak için karın yağmasını bekleyenler de var” diyen Erdal Kurt, şöyle devam etti: “Bazen düşünmek ya da soru sormak yerine; sadece bilinçli hareket etmek, bazen sadece doğru olanı yapmak için gerekli.Kış mevsiminde ne yaparız;Hava durumuna göre şemsiyemizi alırız,çizmelerimizi giyeriz değil mi?Öyleyse iş gelince neden durup düşünürüz? lastik Vatandaş istemeden de olsa “çok pahalı, bir lastik değiştireyim” diyerek kış lastiklerini sorguluyor. Ancak fiyatı sorgulamak yerine sakince bakıp hayatımızdan daha değerli bir şey olmadığını anlamalıyız. Kış lastiği için yapacağınız alışverişlerde kendi hayatınızı, aracınızdaki sevdiklerinizin ve trafikteki diğer insanların hayatını düşünebileceğiniz lastik çeşitleri bulunmaktadır. her bütçeye hitap ediyor, aracınıza en uygun olanı alıp montajını yaptığınızda, bizim sorumluluğumuz olan güvenli trafik için üzerinize düşeni yapmış olacaksınız.

“Antalya’da kış lastiği takılabilir mi?”

En çok sorulan sorulardan birinin yerel sıcaklıkların daha yüksek olduğu bölgelerimizden geldiğini belirten Erdal Kurt, şunları söyledi:

“Ben Antalya’da yaşıyorum kış lastiği taksam mı?” diye soran var. İl sınırları içinde bulunduğunuz süre içerisinde Valilik kararlarına uymalısınız. Mevsimlerin daha sıcak olduğu bölgelerimizde kış lastiği takmak tabi ki zorunlu değil, ilgili uygulamayı bakanlık kararı ile yerel yönetimlerimiz yapıyor. Kış lastiği yaptırımı için il sınırları içinde kaldığınız sürece Valilik kararlarına uyunuz. Ancak şehirlerarası karayollarında araç kullandığınız anda ulusal yükümlülüğe uymak zorundasınız.

“Sadece iki tekerleğe takmanız yeterli olur mu?”

Erdal Kurt, sık sık “Dört lastiğe de kış lastiği mi taksam?” sorusuna “İki tane taksam yeterli olur mu?” Ya da tek ayağındaki botların? Açıkçası cevabınız hayır olacak. Araçtaki tüm lastikler kış lastiği olmalıdır çünkü aracı en kısa mesafede durdurmak hareket edebilmekten daha önemlidir. İyi fren performansı ve stabilite için 4 tekerleğin hepsinde kış lastikleri gereklidir. Ayrıca vurguluyoruz; Aracınızda sadece 2 adet kış lastiği olması ani fren ve viraj alma gibi manevralarda aracın kontrolünü zorlaştırır.

“Kar henüz düşmedi, kış lastiği takmıyorum!”

“Hala kış lastiğini kar lastiği zannedenler var” diyen Erdal Kurt, kış lastiği takmak için kar yağmasını bekleyenlere şöyle seslendi: “Kar lastiği değil adı kış lastiği. 7 derecenin altındaki kış şartları için tasarlandı. kış koşulları ıslak, çamurlu, buzlu veya karlı yolları içerir.Yaz lastikleri soğuk koşullarda fren mesafesi ve yol tutuşu gibi özellikler açısından araç performansının düşmesine neden olurken, kış lastikleri kış koşullarına uyarlanmış tekniklerle özel olarak alaşımlanır. kış lastiklerinin sırt bileşimi yaz lastiklerinden farklıdır, oluk sayısı daha fazla ve daha geniştir, tüm lastik ek kılcal kanallar eklenir, yani tasarım olarak çok farklı bir görünüme sahiptirler. Sürmek için kar bekleyenlere şunu söylemek lazım. yeniden kış lastikleri. Ayrıca küresel iklim krizi nedeniyle ani sıcaklık değişimleri yaşadığımızı da unutmayın. İstanbul gibi büyük şehirlerde bazen dört mevsimi aynı anda yaşayabiliyoruz. Unutmayalım ki kış lastiği uygulaması belirtilen tarihler itibariyle kış şartlarına göre kararlaştırıldı; sadece kar yağışı anlamına gelmez.”

“Gerek yok, neden giyeyim?”

Yine en çok sorulan sorulardan biri de yükümlülük kapsamı dışında kalan araç sahiplerinden geliyor. Erdal Kurt’un bu soruya yanıtı şöyle:

“Hepimiz aynı trafiğin içindeyiz. Tıpkı eksik muayene ile kaza yapan bir aracın tüm trafiği etkileyebileceği gibi. Kış lastiği olmayan araçlarda da aynı etki olabilir. Zorunlu olsun ya da olmasın, kış lastiklerinin güvenliğe katkısı hayatınızın teminatıdır; onu giymelisin İstanbul’da özellikle yoğun kar yağışında kış lastiği olmayan araçların yolu kapattığını ve yarattığı tehlikeyi hepimiz görmüşüzdür. Siz kış lastiği kullanıyorsunuz ama başka bir araç sahibi zorunlu olmadığı için kış lastiği olmadan yola çıkıyor. Trafikte kendinizi ne kadar güvende hissediyorsunuz? TÜİK verilerine göre trafiğe kaydı yapılan her 2 araçtan biri ticari olmayan özel araçtır. Büyükşehirlerde bu oran daha da yüksek. Yani bir araçta kış lastiği varken diğerinde yoksa trafik ne kadar güvenli? Kural belli, gerçek belli. Hepimiz aynı trafiğin içinde olduğumuz için düşünmeden, soru sormadan sorumluluk almalı ve üzerimize düşeni yapmalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom