Kış kapıda lastikleriniz hazır mı?

0

Görüş açısından sürüş hakimiyetine, lastiklerin yol tutuşundan fren mesafesine kadar birçok mevzuda sürücülerin araçlarını ve kendilerini kış koşullarına hazırlaması gerekiyor. Vasıta bakımlarının kış koşullarına uygun olarak yapılmasının yanı sıra kış lastiklerinin araca takılması ve gerekiyorsa bakımlarının yaptırılması güvenli sürüş açısından oldukça dirimsel bir mevzu.

7 °C’nin altında kış lastiği yaşam kurtarmış olur

Havalar soğudukça standart lastiklerin yol tutuşu zayıflar. Bilhassa kış aylarının karlı ve buzlu yollarında yaz lastikleriyle vasıta kullanmak bir fazlaca faktörle beraber kazalara davetiye çıkaran bir durum. Meydana getirilen araştırmalar 7 °C’nin altında kış lastiği kullanmaya adım atmak icap ettiğini söylüyor. Kış lastikleri, yapısında kullanılan malzemeler sebebiyle düşük sıcaklılarda bile sertleşmediği için buzlu ve karlı zeminlerde de üstün ve güvenli frenleme yapabilme özelliklerini koruyabiliyor. Sürücüler genel anlamda havaların bozmasını, buz ve kar oluşmasını beklese de aslına bakarsak hava sıcaklıkları 7 °C’nin altını görmeye başladığı süre derhal kış lastiklerini takmak gerekiyor.

Kış lastiklerinin önemi

Ülkemizin değişik bölgelerinde hava sıcaklıkları değişkenlik gösterse de içinde bulunduğumuz günler birçok bölgede kış lastiklerinin kullanılması ihtiyaç duyulan ısı seviyelerinin görülmeye başladığını gösteriyor. Gece ve gündüz ısı farklarını da düşündüğümüzde aslına bakarsak bir an ilkin kış lastiklerine geçiş yapmak sürücüler için yapılacak ilk işler sıralamasında yer almak durumunda. Uzmanları kış mevsiminde hava koşullarından dolayı araçların ıslak, karlı ve buzlu zeminde daha iyi tutunmasını sağlamak için hususi teknolojiyle donatılmış lastikler kullanılmasını öneriyor. Hafifçe ticari araçlar için Agilis Alpin ve Agilis Crossclimate, SUV’lar için Latitude Alpin LA2 ve Pilot Alpin 5 SUV benzer biçimde model ve desenlerin yol tutuşunda verimli olacağı belirtiliyor.

4 mevsim lastikleri

Uzmanlar yeni nesil dört mevsim lastiklerinin de kışın sert geçmediği bölgelerde kullanılabileceğini belirtiyor. Bu tür lastikler kuru ve ıslak yollarda frenleme performansı, enerji verimliliği ve uzun ömürlülük açısından yaz lastiğinin avantajlarını sunarken, karlı zeminde ve düşük sıcaklıklarda yol tutuşu ve frenleme performansı açısından kış performansından taviz vermiyor. Bu lastikler bileşim ve sırt yapısı başta olmak suretiyle bileşenlerinin tümünü kapsayan yenilikçi bir ileri teknolojiler kombinasyonunu bünyesinde barındırıyor. Benzersiz özellikleri, sırt yapısı için kullanılan malzemeler ile sırt deseni içinde mümkün olan en etkin dengeyi sağlıyorlar. Yasal diş derinliği sınırı olan 1,6 mm’ye ulaşana kadar, uzun süre yüksek performans gösteriyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.