Kentsel alanda otonom sürüşü geliştirecek

0

Stellantis bünyesindeki bir Alman markası olan Opel, Almanya Federal Ekonomi ve İklim Eylem Bakanlığı tarafından finanse edilen STADT:up projesinde yer alıyor. STADT:up (Şehirde Otonom Sürüş için Çözümler ve Teknolojiler: Kentsel Ulaşım Projesi) projesi, 2025 yılı sonuna kadar kentsel alanlarda otonom sürüşün sağlanmasına yönelik önemli bir adım atmayı hedefliyor. Mühendislik Merkezi Rüsselsheim’dan uzmanlar önemli bir rol oynuyor yapay zeka (AI) tabanlı araç ortamı tanımlamanın daha da geliştirilmesi ve otonom sürüş sırasında koşullara özel tepkiler sağlanması. 22 proje ve geliştirme ortağından oluşan konsorsiyumun projesi, Almanya’nın Renningen kentindeki Robert Bosch GmbH kampüsünde sunuldu. Bu amaçla Opel, 2025 yılı sonuna kadar kentsel alanlarda karmaşık bir çevre tanımına sahip yenilikçi bir prototip sergilemeyi planlıyor.

Test araçlarıyla otonom şehir içi ulaşım

STADT:up, gelecekteki kentsel ulaşım için ölçeklenebilir uçtan uca çözümler hedefliyor. Araçlar, karmaşık kentsel trafik senaryolarını güvenli bir şekilde yönetebilmeli ve herhangi bir senaryoda milisaniyeler içinde uygun yanıtı verebilmelidir. Otonom sürüşün görevleri, çevrenin tam olarak algılanmasından, diğer araçlarla tahmin, etkileşim ve işbirliğine, kendi aracınızın davranış ve manevra planlamasına kadar uzanır. Yayalar, bisikletçiler, çeşitli araçlar ve yerel toplu taşıma araçlarından oluşan karma trafiğin nasıl gelişeceği sorusu da merkezi öneme sahiptir. Sonuç olarak, proje kapsamında kullanıcı gereksinimlerini karşılayan geleceğe dönük konseptler ve çözümler de geliştirilmektedir.

Kamera, LiDAR, radar gibi araç sistemlerinin olası tüm senaryolara göre hazırlanması, programlanması ve bilgi sistemine eksiksiz entegrasyonu büyük önem taşımaktadır. Rüsselsheim tesisindeki yapay zeka (AI) uzmanlarının devreye girdiği yer burasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.