Kasko fiyatı yükselince talep geriledi

0

2022 kasım ayında 907 kişinin dahil olmasıyla meydana gelen araştırma sonuçlarına gore iştirakçilerin %52,5’i kasko yaptırmayacağını söylerken, %47,5’i kasko yaptıracağını söylüyor. Üstelik iştirakçilerin %71,9’u güncel kasko fiyatlarından haberi olmadığını belirtiyor. Kasko yaptırmayı düşünmeyen araştırma katılımcılarına bunun sebepleri sorulduğunda yanıtlayıcıların %65,4’ü kasko maliyetleri arttığı için, %18,4’ü trafik sigortasının kafi olacağını düşündüğü için, %16,2’si ise trafikte kendisine güvenilmiş olduğu için kasko yaptırmayacağını söylüyor.

Full kasko tercih ediliyor

Bir vasıta duyuru sitesinin yapmış olduğu araştırmaya gore kasko yaptırmayı düşünen katılımcılar ise %46,1 oranı ile en oldukca tam/full kasko kapsamını tercih ediyor. Genel kaskoyu tercih edenlerin oranı %30,6 ve genişletilmiş kasko tercih edenlerin oranı %17,1. Dar/mini kasko (sınırlandırılmış teminatlı kasko) tercih edenlerin oranı ise %6,2’de kalıyor. Geçtiğimiz ocak ayında gene kasko tercihleri ile ilgili gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına gore ise iştirakçilerin %60,9’u kasko yaptıracağını ve %39,1’i kasko yaptırmayacağını belirtmişti. Iştirakçilerin %53.4’ü tam/full kasko, %27,4’ü genel kasko, %19,2’si genişletilmiş kasko kullanacağını söylemişti. O dönemde yanıtlayıcılar içinde dar/mini kasko kullanan ise asla bulunmuyor. Bu sonuca gore kasko yaptıran otomobil sahiplerinin, araçları için tedbir almaktan çekinmediği gözlemleniyordu. Aradan geçen 10 aylık süreçte ise çoğunlukla fiyat artışlarından dolayı tüketicilerin kasko yaptırma oranlarındaki düşüş ve kasko teminatlarında gittikleri bazı değişimler dikkat çekiyor.

Trafik sigortasına bakış

Katılımcılara “trafik sigortası yaptırır mısınız?” sorusu sorulduğunda ise yanıtlayıcıların %78,6’sı evet yanıtını veriyor. Kasko ve trafik sigortası yaptırma tercihi arasındaki %31,1’lik oran farkı dikkatleri çekiyor. Trafik sigortası yaptırmayacağını söyleyen %21,4’lük kesime bunun sebepleri sorulduğunda ise iştirakçilerin %44,8’i trafik sigortası maliyetleri arttığı için, %41,4’ü aracı eski olduğundan, %13,8’i de kendisine değil karşı tarafa yarar sağlayacağı için trafik sigortası yaptırmayacağını açıklıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.