Karsan, Avrupada elektrikli araçlarını çoğaltıyor

0

Avrupa ulaşım altyapısının elektrifikasyonunda öncü rol oynayan Karsan, gelişmiş ürünleri ve teknolojik gücü ile performansını artırmaya devam ediyor. “Mobilitenin geleceğinde bir adım önde olmak” vizyonuyla hareket eden Karsan, Avrupa’da elektrik pazarında ilk 5 marka arasında yer alma hedefiyle çalışmalarını hızlandırıyor.

Geçen yıl 287 adet EV sattıklarını belirten sektör yetkililerinden Okan Baş, “Ekim yılı olarak kabul ettiğimiz 2022’de 287 adet EV ihraç ettik. Toplamda geçen yıla göre 2 kat fazla satış yaptık. 2021 yılında 400 milyon lira olan elektrikli araç ciromuz, 2022 yılında 1,5 milyar liraya ulaştı. 700 adet Karsan marka elektrikli araç şu anda Avrupa ve Kanada yollarında 20 ülkede seyahat ediyor. Bu ciddi bir rakam ve biz sadece elektrikli araçlara oynuyoruz” dedi. dedi.

Avrupa’nın en hızlı büyüyen markası

Okan Baş sözlerini şöyle sürdürdü: “E-JEST modelimiz ile 3 yıldır Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının lideriyiz. e-ATAK modelimiz ile 2 yıldır elektrikli midibüslerde Avrupa pazar lideriyiz. Karsan olarak son 4 yılda Türkiye’nin minibüs ve elektrikli otobüs ihracatının yaklaşık %90’ını gerçekleştirdik. Yani yine bir adım öndeyiz” dedi. Karsan’ın iki ana stratejisi olduğunu belirten Okan Baş, şöyle devam etti: “Birinci hedefimiz Karsan markası. Bir yandan Karsan markalı ürünlerin global pazarda yer alması. “Diğer yandan dünya markaları adına üretim yapmak ve onlarla bazı projeler gerçekleştirmeyi mümkün kılacak üretim var. Son 3 yılda toplu taşımada tüm ürün ailemizi elektriklendirdik. Bu ilk ve tek. Avrupa’da 6 metreden 18 metreye kadar her boyutta elektrikli otobüs sunabilen ilk ve tek marka Karsan, bu çok ciddi bir başarı.”

Geçen yıl 2 kez dediklerini ve başardıklarını vurgulayan Okan Baş, “2023 yılında hedefimiz ihracatta, büyümede, ciroda her alanda rakamlarımızı ikiye katlamak. Kuzey Amerika pazarında Kanada ile başladığımız yolculuğu Amerika Birleşik Devletleri’ne yansıtacağız.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.