Kadınlar Günü’nde ağır vasıtasını aldı

0

Er, evli ve bir çocuk annesi, aracını yenilemek için tercih ettiği yeni Renault Trucks T EVO 520 yüksek kabinli çekiciyi sektör temsilcilerinden Z. Şebnem Uygurtürk’ten aldı. Berat Özel, Türkiye genelinde yaptıkları taşımalarda güzergâhlarına göre kargolarının farklılık gösterdiğini belirterek; “Yolumuz her zaman asfalt olmuyor. Örneğin Akdeniz bölgesindeki ormanlık alanlara tomruk taşıyoruz. Bu ormanlık alanlar, eğimi hem kayalık hem yokuş olan toprak yollarla zorlu parkurlardır. Bu tür rotalarda her yönden güvendiğiniz araçlarla sürüş yapmanız büyük önem taşımaktadır.

Kadınlar her şeyi yapabilir

“Her işin zorlukları vardır ama bu zorluklar herkes için aynıdır” diyen Özel; “Kadınlar, dünyadaki her faaliyet alanında varlıklarını ortaya koydular. En önemli şey yaptığınız işi sevmektir. Ağır araç kullanmak benim için bir özgürlük duygusu demek ama aracın boyutu arttıkça sorumluluğunuz artıyor. Tüm yol ve binek araç kullanıcılarına karşı daha sorumlu davranmak gerekiyor. Diğer sürücülerin hatalarına karşı dikkatli olmalısınız. Bizim mesleğimizde en önemli sorun iyi uyuyan ve yorulmayan şoförlerdir. Araç konforu artık sürücü yorgunluğunu azaltan yapılara sahip.”

Kadın sürücüler desteklenmeliBEN

Özel, ağır vasıta sürücüsü olarak yollarda hâlâ farklı tepkilerle karşılaştığını söylüyor. Genel olarak sürücülerin onu gördüklerinde şaşırdıklarını söyledi. “Meslektaşlarımın direksiyon başında kadınları görmeye hala alışamadıklarını söyleyebilirim. Beni sokakta direksiyon başında gördüklerinde iki kere bakabilirler veya yakıt ikmalini nerede yaptığımı şaşırabilirler. Ancak artık kadın ticari araç şoförlerinin sayısının artması gerektiğine inanıyorum.” Berat Özel şu anda her türlü mal ile yurtiçi taşımalar yapmaktadır. Evrak işlerinin en kısa sürede tamamlanacağını belirten Özel, şimdi de uzun mesafe uluslararası taşımacılık için hazırlık yapıyor. Açıklamada; “Ayrıca, inşaattan şehir içi yolcu taşımacılığına ve uzun yol lojistiğine kadar tüm dünyada kadın sürücülerin sayısı artıyor. Aynı gelişmeyi ülkemizde de görmek istiyoruz. Uzun yol kaptanlığı yapmak zorlu bir iş ama yola tutkuyla bağlı birçok kadın sürücü var. Sadece desteklenmeleri gerekiyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.