IONIC 6 yılın 2. yarısı Türkiye’de

0

Hyundai Motor Company, tamamen elektrikli araçlara (BEV) adanmış, IONIQ markası altında ikinci modelini de piyasaya sürdü. IONIQ 6 olarak adlandırılan ve E-GMP platformu altında üretilen ikinci model, Hyundai’nin Electrified Streamliner ürün yelpazesine uygun olarak aerodinamik olarak geliştirildi. Günümüzün elektrikli otomobil kullanıcılarının beklentilerini karşılamak için sürdürülebilir malzemeler kullanılarak geliştirilen yenilikçi IONIQ 6, bir dizi gelişmiş teknoloji ve özelleştirilmiş alanlar sunar.

Geleceğin teknolojileri açısından Hyundai markasına değer katması beklenen otomobil, üst düzey özelliklerle donatılırken elektrikli mobilitenin sınırlarını yeniden tanımlayacak şekilde genişletilmiş bir menzil sunuyor. IONIQ 6, “Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP)” standardına göre şarj başına 614 km’ye kadar menzil sunar. Bu özelliğe ek olarak, Hyundai Motor Group’un E-GMP adlı küresel elektrikli modüler platformu, 400 volt/800 volt ultra hızlı çoklu şarj özelliği sunuyor. Hyundai’nin şimdiye kadarki en aerodinamik otomobili olan IONIQ 6, iki renkli ortam aydınlatması, hıza duyarlı iç aydınlatma, araç performans ayarları elektriği ve Elektrikli Aktif Ses Tasarımı (e-ASD) gibi özelliklerle elektrikli mobilite deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyor. .

Güçlü elektrik sistemi

IONIQ 6, performanstan ödün vermeden her müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli motorlar ve pil takımları ile mevcuttur. Kullanıcılar iki farklı pil seçeneği arasından seçim yapabilir. 77,4 kWh uzun menzilli batarya, iki elektrikli motor düzenlemesiyle eşleştirildi. Satışa sunulacağı pazarların stratejisine göre; Arkadan çekişli (RWD) veya dört tekerlekten çekişli (AWD) olarak tercih edilebilen otomobil, çift motor konfigürasyonu sayesinde 239 kW (325 PS) ve 605 Nm tork gibi rakamlar gösteriyor. Bu güçlü elektrik konfigürasyonu (PE) sayesinde bir spor araba gibi görünmeyen IONIQ 6, 0’dan 100 km/s hıza sadece 5,1 saniyede çıkabiliyor.

IONIQ 6 etkileyici bir performans sergilerken, aynı zamanda son derece verimli bir güç tüketim oranına sahiptir. Dört tekerlekten çekiş sistemine ek olarak, tek motorlu RWD (arkadan çekişli) seçeneğinde standart olarak 53 kWh’lik bir batarya bulunuyor. Bu pil versiyonunun enerji tüketimi 100 km’de 13,9 kWh’dir (WLTP birleşik). Bu tüketim, IONIQ 6’yı otomotiv endüstrisindeki en ekonomik araçlardan biri yapmaktadır.

800 volt akü şarj cihazı ve araç güç kaynağı

IONIQ 6’nın üstün E-GMP mimarisi, standart olarak 400 ve 800 voltluk şarj altyapısını destekleyebilir. Araç ayrıca herhangi bir ek bileşen veya adaptöre ihtiyaç duymadan 400 voltluk şarjı da kullanabiliyor. Ultra hızlı 350kW şarj cihazıyla IONIQ 6, yalnızca 18 dakikada %10’dan %80’e şarj edilebilir ve 15 dakikalık şarjla 351 km menzile ulaşabilir. IONIQ 6 kullanıcıları, aracın dahili bataryasını kullanarak elektrikli bisiklet, scooter veya kamp malzemeleri gibi herhangi bir elektrikli cihazı şarj edebilir veya istedikleri zaman anında çalıştırabilirler. Avrupa’da satışa sunulan son teknoloji ürünü Hyundai IONIQ 6, çeşitli batarya ve donanım seviyeleri ile yılın ikinci yarısında da Türk tüketicisini memnun edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom