İkinci elde yeni dönem bugün başladı: Noter detayına dikkat

0Ticaret Bakanlığı son dönemde otomotiv sektöründe stokçuluk, fahiş fiyat uygulamaları ve spekülatif fiyat artışlarıyla mücadelede peş peşe adımlar atıyor. Bakanlık denetimlerini ve aldığı tedbirleri yoğunlaştırdı.

6 Temmuz’da Ticaret Bakanlığı, Kullanılmış Araba Ticaret Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, kullanılmış arabaların reklamlar yoluyla pazarlanmasını 1 Ocak’a kadar mevcut üreticinin veya distribütörün tavsiye ettiği perakende satış fiyatının üzerinde bir fiyatla sınırladı. 2024. Bugün yürürlüğe giren bu uygulama, tüm gerçek ve tüzel kişilerin bireysel ve ticari ilanlarını ilgilendirecek.

Yönetmeliğe göre, bu kısıtlama kapsamında tüm gerçek ve tüzel kişiler, yönetmeliğe aykırı reklam yayınlamaları halinde “reklam platformları” tarafından uyarılacak. Bu bildirime rağmen, söz konusu yasağa aykırı reklam verenlere ilişkin bilgiler platform tarafından Bakanlığa iletilecektir.

300 BİN LİRE YAPTIRIMI VAR

Bu kapsamda, yönetmeliğe aykırı ilanlar “ikinci el kara taşıtı alım satımı” olarak değerlendirilecek ve ilan yayınlayanlar hakkında 300.000 liraya kadar idari para cezası uygulanacaktır.

Bu nedenle herhangi bir idari ceza ile karşılaşmamak için yayınlanacak ve yayınlanacak araç ilanlarında fiyatın güncel ÜSGP’yi aşmayacak şekilde belirlenmesi önemlidir.

NOTER BLOĞU

Öte yandan bakanlık, pazarlama ve satış kısıtlamalarının uygulama süresini 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay 6 bin kilometre uzatarak, bu yönetmeliğe aykırı araçların satışını da sınırlandırdı.

Bu kapsamda noterlikler, 2023 yılında 6 ay 6.000 km yönetmeliğine aykırı olarak en az 3 adet ikinci el arazi aracını ruhsatsız olarak satan tüm gerçek ve tüzel kişilere satış yasağı getirmeye başladı. kullanılan motorlu taşıtların ticaretine izin belgesi.

Bakanlık, 2023 yılında 3’ten fazla kullanılmış otomobili ruhsatsız satan özel ve kurumsal satıcıları da tespit ederken, sayısı 4 bin 800 olan bu satıcıların söz konusu satışları savunmaları istendi. Bu kişilere karşı para cezaları gelecekte günün emri olabilir.

Bakanlık, ülke genelinde konuyla ilgili kapsamlı ve derinlemesine incelemelere devam edecek.

DEPOLAMA FAALİYETLERİ BUGÜNE KADAR 75,2 MİLYON AKTIF OLDU

Öte yandan pazarlama ve satış yasaklarına aykırı faaliyette bulunan şirketlere 35 milyon 110 bin 527 lira, 2021 ve 2022 yıllarında 15 yetkili imtiyaz sahibine 8 milyon 292 bin 360 lira, depolama uygulamaları kapsamında mayıs ayında tüketicilerin sıfır kilometre araçlara erişimi Karmaşık uygulamalara karışan 4 tanınmış bayiye 17 milyon 834 bin 400 lira idari para cezası verildi.

Haziran ayında, aracın liste fiyatının üzerinde fiyat talep ettiği veya müşterileri aksesuar almaya zorladığı tespit edilen 10 yetkili satıcıya haziran ayında 49 milyon 44 bin 600 lira idari para cezası verildi. Ayrıca idari para cezası uygulanan 4 yetkili satıcının ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapma yetki belgeleri iptal edildi. İstifçilik faaliyeti hakkında yürütülen soruşturmaların ardından Haksız Fiyat Değerlendirme Komisyonu tarafından bugüne kadar 75 milyon 171 bin 360 lira idari para cezası verildi.

BAKAN BOLAT UYARDI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat göreve gelir gelmez otomotiv sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek konuyla ilgili yeni adımların atılmasını sağladı.

Bolat, yaptığı açıklamada, reklam sitelerinin 15 Temmuz’dan itibaren sıfır araç fiyatının üzerine ikinci el fiyat koymamaları konusunda uyarıldığını belirterek, ellerinde başka araçlar bulunan ve ilerleyen günlerde pazar istikrarını birkaç hafta içinde sağlayacaklarını söyledi. adım adım.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, araç satış piyasasına ilişkin yapılan düzenleme ve denetimlerin ardından piyasaların gevşemeye başladığını vurgulayarak, “Eskiden vatandaşlarımız bayiye giderken araç bulamıyorlardı. bayiler vatandaşları aramaya başladı. Bu taşıma köpüğünün bir nebze de olsa ortadan kalktığını görüyoruz. Yeni araç bulunduğunda doğal olarak ikinci el fiyatları da düşecek” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.