İkinci el araçta Bayram hareketi

0

Sıfır araç bulamayan tüketiciler ikinci el araç satışlarına yönelirken, tatilden önceki ilk iki haftada 2. el araç satışları Mayıs ayının son iki haftasına göre %25 arttı. Sektör yetkililerinden Serdıl Gözelekli, bu hareketliliğin bir diğer önemli nedeninin de önümüzdeki dönemde beklenen fiyat artışları olduğunu söyledi. Gözelekli, 2022 Ocak ayından bu yana ikinci el araçların ortalama yüzde 87 değer kazanmasının talep ve satış adetlerindeki artışı teyit ettiğine de işaret etti. Yeni araçların üretim ve tedarikindeki kesintiler hız kesmeden devam ediyor. Bu sorunlar ikinci el otomobile olan talebi artırırken, yaz sezonunun gelmesiyle birlikte Kurban Bayramı’nın da gelmesiyle birlikte ikinci el otomobil piyasası oldukça hareketli hale geldi. Haziran ayının ilk iki haftasında satışlar, Mayıs ayının son iki haftasına göre ortalama yüzde 25 arttı.

Yatırım aracı olarak görülüyor

Sektör yetkililerinden Serdıl Gözelekli, bu dönemde ikinci el araçların bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandığına dikkat çekerek, satışlardaki artışın nedenlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “2. el araçlara olan talep yüzde 87 değer artışına neden oldu” Okulların kapanması ve tatil sezonunun başlamasıyla birlikte araç satışlarının büyük bölümünün yaz aylarında yapıldığını söyleyen Serdıl Gözelekli, şunları kaydetti: . Çünkü genellikle yaz aylarında araç almak isteyenlerin sayısı artıyor ve stoklar hızla tükeniyor. Ancak, tatil sezonu başlamadan önce bir araç satın almak, alıcılara daha fazla seçenek sunarak istediğiniz aracı bulmayı daha kolay ve rahat hale getirir. Sonuç olarak, o dönemde ikinci el araç satışlarında yaklaşık yüzde 25’lik bir artış oldu. Yaşanan hareketliliğin bir diğer önemli sebebi ise 2022 yılının başından bu yana ikinci el araçların alıcılarına yüksek kazançlar sağlamasıdır. Piyasadan incelediğimiz verilere göre ikinci el araçlar 2022 yılında ortalama %87 değer kazanmıştır. Ocak 2022’den geçen Nisan’a kadar olan 16 ay. Investing.com sitesine göre bu oran dövizde %58 ve %43’ün altında kaldı. Bahsi geçen süreçte 2. el araç alacakların döviz ve altını tercih edenlere göre daha karlı olduğu konuşulmaya başlandı. Bu nedenle araca ihtiyacı olan vatandaşlarımızın bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz.”

Türkiye pazarındaki yeni araç sayısı son 10 yılda azaldı.

Serdıl Gözelekli, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre son 10 yılda Türkiye’de yeni araç arzının sürekli azaldığına işaret ederek, “Dünyada yeni araç arzı bir önceki yıla göre 7,2 milyon adet azaldı. 2022’ye kadar ilk pandemi. Türkiye’de 2013’te piyasaya sürülen sıfır araç sayısı 700 bin iken 2022’de bu rakam yılda 450 bine düştü. Bunun müşteri odaklı bir yaklaşım olmadığını düşünüyoruz. Devletin bu davranışı ortadan kaldırmak için çaba sarf ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. VavaCars olarak her zaman müşterinin yanındayız.”

Sıfır km %28 arttı.

Sektör yetkililerinden Hüsamettin Yalçın, Ocak-Haziran döneminde tarladan sofraya araç fiyatlarının TL bazında ortalama yüzde 28 arttığını söyledi. Euro bazında fiyat artış oranının yüzde 6 olduğunu vurgulayan Yalçın, euro kurunun ilk 6 ayda yüzde 30 arttığına dikkat çekti.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.