Hyundai, SUV KONA’yı yeniledi – Araba Haberleri

0

Hyundai Motor Company, senenin ilk yarısında piyasaya sunmuş olacağı KONA modelinin teknik özelliklerini ve detaylarını paylaştı. Gelecek aylarda Avrupa prömiyeri gerçekleştirilecek otomobilin tamamen elektrikli (EV), hibrit elektrikli (HEV) ve içten yanmalı benzinli motor (ICE) dahil olmak suretiyle birden fazla aktarma organı bulunuyor.

Sportif SUV karakteri

KONA’nın sportif SUV karakteri ise entegre ön ve arka lambalara haiz çamurluk dodikleri, dinamik oranlara haiz yan paneller ve A sütunundan başlayarak arka spoylere kadar uzanan karakteristik krom çıta ile vücut buluyor. Hususi olarak tasarlanmış oldukça kollu 19 inç jant tasarımı da KONA modeli için bir ilk sayılıyor.Benzinli ve Hibrit seçenekler, elektrikli modelin birçok tasarım hususi durumunu farklılaştırarak sunuyor. Ön tampondaki radyatör ızgarası, üç boyutlu bir tasarım sunuyor ve iyice öne çıkıyor. Benzinli ve Hibrit seçenekler de daha çok tasarım vurgusu için siyah çamurluk dodikleriyle dikkat çekiyor.

Hacim genişledi

Yeni KONA, daha çok yolcu konforu ve rahat yükleme için daha geniş ve daha yönlü bir iç mekan sunuyor. KONA ek olarak, önceki nesle nazaran 60 mm daha uzun dingil mesafesi, 77 mm daha uzun diz mesafesi ve ikinci sıradaki koltuklarda 11 mm daha yüksek baş mesafesi ile sınıfının en iyisi bir yaşam alanı sunuyor. Sınıfının en büyüğü olan ikinci sıradaki omuz mesafesi ise 1.402 mm. KONA’nın bir tek 85 mm kalınlığındaki ince ve sert koltukları, ikinci sıradaki yolcular için de daha çok yaşam alanı sağlıyor.

Daha güvenli sürüş

Yeni KONA, Ön Çarpışma Engelleme Asistanı (FCA), Şeritte Kalma Asistanı (LKA), Kör Nokta Çarpışma Önleme Asistanı (BCA), Araçtan Güvenli Çıkış Uyarısı (SEW) şeklinde çeşitli gelişmiş sürücü destek sistemleriyle (ADAS) donatılıyor. Akıllı Hız Sınırı Yardımı (ISLA), Sürücü Dikkat Uyarısı (DAW) ve Kör Nokta Görüş Ekranı (BVM) ve Uzun Far Yardımı (HBA) da KONA’nın gelişmiş güvenlik donanımlarından bazıları. Ek olarak, Akıllı Hız Sabitleyici (SCC), Navigasyon tabanlı Akıllı Hız Sabitleyici (NSCC), Şerit Takip Asistanı (LFA) ve Otoyol Sürüş Asistanı (HDA) şeklinde çeşitli sürüş kolaylığı işlevleriyle güvenlik en üst seviyelere taşınıyor. Hyundai, Avrupa pazarında 1.6T-GDi motor seçeneğiyle öne çıkacak. Hemen hemen net olarak açıklanmasa da 1.6T-GDi benzinli turbo motorun gücünün tahmini 198 beygir ve 265 Nm’ye kadar tork üretmesi umut ediliyor. KONA Hybrid ise 141 beygirlik 1.6-L GDi bir motorla gelecek ve 265 Nm’ye kadar da tork kıymeti sunması umut ediliyor. Hyundai, KONA’nın tüm teknik özelliklerini Mart ayında açıklayacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.