Hyundai IONIQ 5 N temmuzda yola çıkacak

0

Elektrikli otomobiller dünya çapında yeni bir trend haline gelirken, Hyundai Motor Company şimdi farklı bir noktaya dikkat çekecek. Yatırımlarının ve elektrifikasyon çalışmalarının meyvelerini ilgi çekici ve heyecan verici modellerle toplamaya başlayan Hyundai, özellikle performansa aç kullanıcıların ilgisini çeken elektrikli mobiliteyi N modelleri ile buluşturmaya başladı.

Yüksek performanslı seri üretim

Hyundai N departmanı, İsveç’in Arjeplog kentindeki Hyundai Mobis Proving Center tesisinde seri üretilen ilk elektrikli yüksek performanslı N modeli olan IONIQ 5 N’nin zorlu kış testlerini gerçekleştirdi. Arjeplog’daki Hyundai Mobis test alanı, Kuzey Kutup Dairesi’ne bitişik konumu göz önüne alındığında, dünyanın en sert ve en az kaygan buz yüzeyleri olarak sayılıyor. Zemin tamamen buzla kaplıyken sıcaklık -30°C’ye kadar düşer. Aküyü ve şarj süresini etkileyen soğuk hava koşulları, kış aylarında elektrikli otomobillerin çalışma prensibini tamamen zorlaştırıyor. Bu doğrultuda; Hyundai N mühendisleri, IONIQ 5 N’nin pilini ve HTRAC dört tekerlekten çekiş sistemini test ederken, son derece düşük sürtünme koşullarında sürüş özellikleri ile performans kapasitesi arasında optimum dengeyi sağlamaya çalıştı.

N Drift modu ile sürün

IONIQ 5 N’nin üst düzey viraj alma becerisi, gelişmiş sürüş modlarıyla desteklenir. Sürüş modlarına ek olarak; N Drift Optimizer ayrıca otomobilin ön ve arka tork dağılımını, tork oranını, süspansiyon sertliğini, direksiyon tepkilerini ve e-LSD (elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel) sistemini destekler. Her beceri seviyesindeki sürücünün drift keyfi yaşamasını sağlayan “N Drift” modu, performans tutkunu kullanıcıları heyecanlandıracak özelliklerden biri olacak.

Yeni nesil E-LSD

IONIQ 5 N, özel olarak geliştirilmiş bir sınırlı kaymalı diferansiyel olan e-LSD ile üretilmiştir. Tamamen elektronik bir kontrol ünitesi tarafından çalıştırılan bu diferansiyel, direksiyonun yol tutuşunu iyileştirmek için ne zaman ekstra torka ihtiyaç duyduğunu belirlemek için sensör tepkilerini anında analiz eder. Böylece e-LSD, yarış pistinde veya yüksek hızlı sürüş sırasında tutuşu en üst düzeye çıkarmak için yüksek torku tekerleklere değişken bir şekilde iletir. IONIQ 5 N, farklı sürüş modları için optimize edilmiş “N Torque” modunu da etkin bir şekilde kullanır. Tork seviyesinin hem ön hem de arka tekerlek için seçilmesine izin veren bu sistem, e-LSD ile birlikte çalışarak gücü dört tekerleğe de değişen oranlarda dağıtıyor. Bu, drift modunu doğrudan etkileyerek eğlence seviyesini maksimuma çıkarır. IONIQ 5 N, Temmuz ayındaki lansmanından sonra satışa sunulacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom