Honda’dan pile 3,5 milyar dolarlık yatırım

0

 

Geçtiğimiz yıl yeni elektrikli vasıta serisinin pil üretimi için LG Energy Solution ile de iş birliği yapacağını duyuran Honda, bugün itibariyle ortak girişimin resmi olarak kurulduğunu deklare etti. Yeni üretim tesisinin kurulması için 3,5 milyar dolarlık yatırım meydana getirecek olan Honda ve LG Energy Solution, toplam yatırımın ise 4,4 milyar dolara ulaşacağını paylaştı.

 İnsanlığın ortak faydası ve sürdürülebilir bir gelecek için mühendislik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Honda, önümüzdeki 7 yıl içinde senelik 2 milyon adetten fazla üretim hacmine haiz 30 değişik EV modelini dünya genelinde piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu kapsamda birçok mühim iş birliğine imza atan Honda, yeni elektrikli vasıta serisinin pil üretimi için de LG Energy Solution ile kurduğu ortak girişimi resmi olarak duyurdu. Honda ve LG Energy Solution ortak girişimi kapsamında yeni bir pil fabrikasının inşasına bu yıl itibariyle başlanacağı paylaşıldı. Honda ve LG Energy Solution, yeni üretim tesisini oluşturmak için 3,5 milyar dolar yatırım yapacağını ve 2 bin 200 kişiye istihdam sağlayacağını da deklare etti.

Kapasite büyüyor

Lityum iyon pil hücrelerinin seri üretimine 2025 senesinde başlamayı hedefleyen Honda ve LG Energy Solution ortak girişimi, senelik ortalama 40GWh üretim kapasitesine haiz olacak. Yeni ortak girişim tarafınca üretilen tüm piller, Şimal ABD’da satılan pilli elektrikli araçlara güç sağlamak için Şimal ABD’daki Honda fabrikalarına tedarik edilecek. ABD Ohio’da yer alacak yeni tesisin toplam yatırımı ise 4,4 milyar dolara ulaşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.