Honda enerji çalışmalarını hızlandırdı – Araba Haberleri

0

Sözleşmeye gore Honda, JAXA tarafınca 31 Mart 2024 evveliyatına kadar konsept emek harcamaları yürütmek ve erken aşama prototipi olan ‘breadboard’ modelini geliştirmek suretiyle görevlendiriliyor. Sözleşmenin ana mevzusu olan ve Honda mühendisleri tarafınca tasarlanan dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi; suyu elektrolize etmek için güneş enerjisini kullanarak oksijen ve hidrojen üreten ‘yüksek ayrıştırma basınçlı su elektroliz sistemi’ ile oksijen ve hidrojenden elektrik ile su üreten ‘yakıt hücresi sistemini’ birleştiriyor.

Dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) liderliğinde Artemis Programı, önümüzdeki 10-15 yılı kapsayacak şekilde Ay’da robotik ve insanlı bir yüzey bulgu araştırması yapmayı planlıyor. İnsanların Ay’da uzun soluklu bulgu için kalabilmeleri için ilk olarak Ay’da gezinen araçları çalıştıracak ve insanların araçların içinde yaşamasını sağlayacak elektriğe gerekseme duyuluyor. Bu mevzuda güneş enerjisi ile geceleri enerji ihtiyacını karşılamak risk yaratırken; öteki alternatif olan ikincil piller için de oldukca sayıda pili Dünya’dan Ay’a taşımak büyük bir maliyet getiriyor. Bu kapsamda çözüm olarak kompakt ve hafifçe olduğundan çalışmalarda kullanılmak suretiyle Honda’nın geliştirdiği dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi, ay yüzeyinde elektrik sağlamak için potansiyel vasıta olarak seçildi.

Sistem iyi mi işliyor?

Honda’nın geliştirdiği ‘yüksek ayrıştırma basınçlı su elektroliz sistemi’ ile ‘yakıt hücresi sistemini’ birleştiren dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi, güneş enerjisi ve suyu kullanarak devamlı olarak oksijen, hidrojen ve elektrik üretiyor. Yüksek basınçlı su elektroliz sistemi, Ay yüzeyinde gündüzleri güneş enerjisinden üretilen elektriği kullanırken; tanklarda depolanan oksijen ve hidrojeni üretmek için suyu elektrolize ediyor. Geceleri ise yakıt hücresi sistemi yardımıyla depolanan oksijen ve hidrojen kullanılarak insanların yaşam alanları için elektrik üretimi sağlanıyor. Kompakt bir yapısı olan yüksek ayrıştırma basınçlı su elektroliz sistemi, benzerlerinden değişik olarak hidrojeni sıkıştırmak için bir kompresöre gerekseme duymuyor.

Enerji sisteminin kullanım alanları

Dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi, elektriğin yanı sıra su ve güneş enerjisi olduğu sürece oksijen ve hidrojen de üretebiliyor. Honda, bu sistem ile Ay’da bulgu görevindeki insanoğlu için üretilen oksijenin ve Ay’da kullanılacak uzay araçları için yakıt olarak hidrojenin kullanılacağını varsayıyor. Bunların yanı sıra dolaşımlı yenilenebilir enerji sistemi Dünya’daki su kaynaklarından ve güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten karbon-yansız bir enerji tedarik sistemi olarak da kullanılabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.