Her 100 araçtan 13’ü hasarlı

0

Sektör yetkilileri sıfır vasıta bulunulduğu problemi ve yüksek vasıta tutarları sebebiyle tüketicilerin 10 yaş ve üstü otomobillere ilgisinin her geçen gün arttığını kaydederken, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız ekspertiz işlemlerinde averaj her 100 araçtan 13’ünün ağır hasarlı bulunduğunu tespit ettik. Satın alma maliyetleri yükseldiği için bazı tüketiciler ekspertiz yaptırmadan vasıta satın alarak büyük bir risk alıyor. 10 yaş ve üstü araçlarda ekspertiz fazlaca daha mühim bir boyut kazanıyor.” diye konuştular.

Yüzde 70 oran

Geçtiğimiz yıl ikinci ve üçüncü çeyrekte durgun geçen ikinci el vasıta pazarı ve oto ekspertiz sektörü, hareketli günleri yıl sonuna bıraktı. Bundan önceki yıla oranla tüketici satın alma alışkanlıklarına belirgin değişimler gözlemlediklerini ileten sektör yetkililerinden Cihan Emre 2022 senesinde satılan ortalama 9,5 milyon ikinci el araçtan yüzde 70’inin ekspertiz işlemi gördüğünü açıkladı. Emre “2020 ve 2021 yılı ikinci el vasıta pazarında, en fazlaca rağbet 0-3 yaş arası otomobillere olurken, geçen yıl gözlemlerimize bakılırsa senenin geneline baktığımızda ilgi 10 yaş ve üstü araçlar kaydı. Vasıta bulunulduğu sıfır kilometre tarafına tesir ederken öte taraftan yükselen vasıta tutarları bunda etkili oldu. Meydana getirilen check-up ve ekspertizlerde averaj her 100 araçtan 13’ünün ağır hasar almış bulunduğunu gördük. Otomobil bir ihtiyaçtan ziyade yatırım aracına dönüştüğünden, enflasyon etkisiyle işi otomobil ticareti olmayanların da iştahı kabarıyor, yüksek kar elde etmek için birçok dolandırıcılık yöntemine başvuruluyor. ” dedi.

“Eski vasıta deyip geçmeyin”

Ekspertiz için gelen araçlar kadar 10 yaş ve üstü birçok otomobilin herhangi bir kontrolden geçmeden de satın alındığını ve tüketicilerin bilgili olması icap ettiğini tavsiye eden Emre, “İmtina ettiğiniz ekspertiz tutarı sebebiyle 250 bin TL’ye alacağınız bir araçta 100 bin TL’lik bir motor harcaması çıkması işten bile değil. Bunun sebebi yedek parça fiyatlarındaki artış. Çoğumuzun anlayamadığı kusurları teknik ekip kolaylıkla ortaya çıkarıyor ve tüketicinin başına gelecek ihtimaller içinde harcamalar da önden paylaşılıyor.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket