Hasar geçmişi olan araçlara dikkat

0

Hem yetkili servislerde hem de özel servislerde eğitimsiz personel, teknik ekipman eksikliği ve maliyet sorunları nedeniyle yapılan birincil onarımlar; Bir sonraki kazada aracın aktif güvenlik elemanlarının arızalanmasına veya arızalanmasına neden olsa da trafikte can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Öte yandan 2. el araç alırken özellikle göz ve el şase muayeneleri aracın kaza geçmişi hakkında kesin bilgi veremez.

“Otomobiller basit yöntemlerle tamir edilemez”

Otomobil üreticileri, üretimde kullandıkları ileri teknoloji ve yöntemlerin yanı sıra ürettikleri otomobillerin kaza sonrası nasıl tamir edileceğine dair yöntem ve standartları da belirliyor. Araç imalatı sırasında şase ve dış panellerde punta kaynağı, gaz metal ark (mag) kaynağı, lazer kaynağı, ileri teknoloji kimyasallarla birleştirme (yapıştırma), farklı perçinleme yöntemleri gibi çok özel teknolojiler kullanılmaktadır. Sektör yetkililerinden Ünal Ünaldı, farklı dayanımlardaki çeliklerin bu özel birleştirme yöntemleriyle bir araya getirilerek yekpare bir çerçeve oluşturduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Gövde tasarımında, araç çarpışma simülasyonları ile hangi lokasyonda ne tür çelik kullanılacağını, hangi yöntemin kullanılacağını hesaplıyor ve ihtiyaç oldukça güçlü kaynak yöntemleri uygulayarak çarpışma testlerinde maksimum koruma sağlamaya çalışıyorsunuz. Ne yazık ki ülkemizde hala tamiratlar hiçbir üretici tarafından tavsiye edilmeyen oksijen kaynağı ile yapılmakta, çok hızlı korozyona neden olmakta ve şasi mukavemetini ve araç korumasını tamamen yok etmektedir. Üreticilerin tavsiye ettiği onarım yöntemlerine uyulmadan gereğinden fazla veya az kuvvet uygulanarak yapılan kaynak işlemlerinden dolayı aracın yeniden yaralanması durumunda bükülecek nokta katlanmayacağından darbe darbeyi absorbe edemeyecek, veya katlanmaması gereken yerin çarşaf gibi katlanması maalesef etkinin tek bir yerde yoğunlaşmasını üzücü sonuçlar doğurmaktadır. AR-GE’si yüksek otomobiller basit yöntemlerle tamir edilemez” dedi.

Euro NCAP’i geçemiyorum

Yaygın olarak yapılan yanlış onarım tekniklerinden dikkat çekici örnekleri paylaşan Ünaldı, “2023 model son teknoloji aracınızla kaza yaptınız ve yetkili veya özel serviste tamiri yapıldı. Sizce 5 yıldız alan arabanız tekrar 5 yıldız alabilir mi? Sadece geçen yıl TÜİK verilerine göre ülkemizde 1 milyon 200 bini aşkın trafik kazasının meydana geldiğini görüyoruz. Bugün Türkiye’de 10 tane hasarlı araç Euro NCAP’e veya herhangi bir global güvenlik testine girse bence çoğu, belki de hepsi şasi güvenliğinde başarısız olur. Bu yüzden araç hasar onarımı bu kadar ciddi bir iştir. Met Teknik Akademi çatısı altında hem Türkiye’de hem de dünyada sunduğumuz şasi ve kaporta onarım eğitimlerini bu nedenle önemsiyoruz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.