Güneş enerjisiyle çalışan kamyonlar üretecek – Araba Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Mercedes-Benz Türk, kaynak tasarrufu ve iklim dostu üretime yönelik çalışmalarıyla ağır ticari araç sektörüne öncülük etmeye devam ediyor. Bu kapsamda Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası'nda 7,5 MWp gücünde yeni güneş enerjisi santralini tam kapasiteyle devreye aldı. 4.000 hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerjiyi üretecek santral, fabrikanın yıllık toplam elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacak ve yıllık karbon emisyonunu 5.300 ton azaltacak.

Sektör temsilcilerinden Süer Sülün konuşmasında şunları söyledi: “1986 yılında İç Anadolu'da faaliyete geçen ve bugün bölgenin en büyük yeşil alana sahip üretim tesisi olan fabrikamız geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. Şüphesiz ki tüm otomotiv sektörünün temel hedeflerinden biri karbon ayak izi ve bunun sonucunda ortaya çıkan dönüşümdür. “Bu noktada Mercedes-Benz Türk olarak karbon ayak izimizi azaltmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yenilenebilir enerji önemli

Sülün, şöyle konuştu: “2030 yılına kadar toplam enerji tüketimimizin en az yüzde 55'ini yenilenebilir enerjiden karşılama hedefimiz var. Bu doğrultuda geçen yıl Aksaray kamyon fabrikamızda 1,3 MWp kurulu güce sahip santralimizi devreye aldık. Bugün Aksaray kamyon fabrikamızın 6,2 MWp kapasiteli kısmını devreye alıyoruz. Fabrikamızın yıllık toplam elektriğinin yarısını tam kapasiteyle çalıştıran güneş enerji santralini devreye alarak yenilenebilir enerji hedefimize doğru bir adım attık. Yeni santralimiz ile ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Santralin yapımında emeği geçen tüm meslektaşlarımı kutluyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir