Euro NCAP dijital ekran kararı: fiziksel tuşlar geri dönüyor

Sektörün hızlı bir dönüşüm geçirmesi, otomobillerin hem içeride hem de dışarıda büyük bir değişime uğramasına yol açtı. Yeni otomobil modelleri her zamankinden daha teknolojik, daha güvenli ve daha verimli hale geldi.

Özellikle elektrikli otomobillerle birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen dev araç içi ekranlar ve dokunmatik sistemler, konsolları uçtan uca kaplamaya başladı. Aslında çoğu modelde fiziksel tuşlar tamamen ortadan kalktı.

Avrupa'da satılan otomobillerin güvenlik ve performans testlerini gerçekleştiren bağımsız kuruluş Euro NCAP, konuyu incelemeye karar verdi.

Araçla ilgili hemen hemen tüm fonksiyonların bilgi-eğlence ekranından kontrol edilmesi, sürücü için potansiyel olarak dikkat dağıtıcı bir durumdur. Açıklamaya göre Euro NCAP, 2026 yılında bazı kontrollerin fiziki olmaması durumunda test puanlarının düşürüleceğini duyurdu.

Konuyla ilgili konuşan Euro NCAP Direktörü Matthew Avery şunları söyledi: “Araç üreticilerinin temel kontrolleri merkezi dokunmatik ekranlara taşıması nedeniyle dokunmatik ekranların aşırı kullanımı, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmasına neden oluyor ve dikkat dağınıklığından dolayı kaza riskini artırıyorsunuz. . Bu tüm sektörü ilgilendiren bir konu dedi.

Her ne kadar fiziksel butonların tamamen ortadan kalkmasına karşı bir kullanıcı olarak bu kararı desteklesem de Euro NCAP'in markalar üzerinde resmi bir kısıtlaması yok. Ancak bu testlerden alınan 5 yıldız kullanıcı tercihlerini etkiliyor. Yani bu testlerden 5 yıldız almak isteyen markalar dönüş sinyalleri, dönüş sinyalleri, klima, silecekler gibi kontroller için fiziksel butonlara geri dönebilir.

ARAŞTIRMALAR FİZİKSEL DÜĞMELER lehinde

“Fiziksel düğmeler mi yoksa dokunmatik ekran mı?” Konuyla ilgili çalışmalar var. Yapılan testlerde fiziksel tuşların klima kontrolü, radyo, araç bilgisayarı gibi kontrollerin tüm alanlarında hızlı ve güvenilir olduğu kanıtlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir