Elektrikli Opel Mokka-e Türkiye’de – Araba Haberleri

0

Mokka-e, Opel’in vatanımızda satışa sunmuş olduğu ilk yeni nesil elektrikli model olmasıyla dikkatleri üstüne çekerken, 327 km’lik menziliyle sınıfında ön plana çıkıyor. Avrupa’da yollara çıkmış olduğu günden bu yana ortalama 13 bin adetlik satışa ulaşan Mokka-e, Opel Türkiye’nin 17 bayisinde 909.900 TL’den başlamış olan fiyatlara haiz. Emisyonsuz sürüşüyle çevre dostu bir sürüş imkanı sunan Mokka-e, Alman markanın 2028 yılına kadar yalnızca elektrikli modeller üretme taahhütü için oldukça mühim bir dönüm noktası oluşturuyor. Sunmuş olduğu yüksek değişen teknolojinin yanında uygar tasarımıyla da dikkat çeken Mokka-e, 8 yıl/160.000 km batarya garantisine haiz.

Eğlence ve sıfır emisyonun uyumu

Mokka-e’de kullanıma sunulan kuvvetli ve son aşama sessiz elektromotor, 100 kW (136 HP) güç ve ilk hareket anından itibaren 260 Nm maksimum tork üretiyor. Sürüş esnasında “Düzgüsel, Eko ve Spor” olmak suretiyle üç değişik sürüş gibi olmaktan biri seçilebiliyor. Tek oranlı otomatik şanzımanıyla Mokka-e, gaza ilk dokunuşla beraber tüm enerjisini yola kesintisiz olarak aktarabiliyor. 0’dan 50 km/s hızlanmasını 3,7 saniyede tamamlayan Mokka-e, 0’dan 100 km/s hıza ise 9,2 saniyede ulaşıyor.

30 dakikada %80’e varan şarj

Mokka-e’de kullanılan 50 kWh kapasiteli batarya, 327 km’ye varan bir elektrikli sürüş menzili sunuyor. Vasıta, wall box, yüksek süratli şarj yada ev tipi priz için tek fazdan üç fazlı 11 kW’a kadar tüm ihtimaller içinde şarj çözümlerini destekliyor. 50 kWh pilde depolanan enerjiyi ve menzili korumak için ise hız elektronik olarak 150 km/s’de sınırlandırılıyor. Pilin %80’ini yalnız 30 dakikada şarj etmeyi elde eden 100 kW DC süratli şarj sistemi Mokka-e’de standart olarak içeriyor. Bununla beraber Mokka-e, rejeneratif fren sistemi yardımıyla sürüş esnasında da bataryasını doldurarak menzile katkı sağlıyor. Geleneksel motorlu versiyonlardaki yakıt depo kapağının altında yer edinen şarj soket girişi, kullanıcı alışkanlarını ön plana alıyor.

Yeni platform yardımıyla her yakıt cinsinde maksimum verimlilik

Yeni Mokka ailesi, Opel’in son aşama verimli çoklu enerji platformu CMP’nin (Ortak Modüler Platform) yeni versiyonu üstünden yükseliyor. Bu hafifçe ve verimli modüler sistem, vasıta geliştirmede maksimum esneklik sunarken, içten yanmalı motorların yanı sıra tamamen elektrikle çalışan motor kurulumuna da izin veriyor. Bu sayede Opel tutkunlarına geniş bir motor seçim özgürlüğü de sunulmuş oluyor. Rüsselsheim’daki mühendislik ekibi, önceki nesle kıyasla 120 kilogram’a kadar ağırlık tasarrufu sağlamış oldu. Aracın tabanına entegre batarya yapısı ile Mokka-e, oldukça daha süratli tepki veren, çevik ve sürüşü keyifli, hem de mühim seviyede daha azca enerji tüketen bir model olmasıyla da öne çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.