Elektrikli EX90 gözüktü – Otomobil Haberleri

0

Volvo EX90 ile başlayarak, her yıl tamamen elektrikli yeni bir otomobil tanıtacağını belirten Volvo Cars; otomotiv endüstrisindeki en iddialılardan kabul edilen elektrifikasyon hedeflerine uygun olarak, 2030 yılı itibarıyla bir tek tamamen elektrikli otomobiller satmayı planlıyor. Ek olarak, 2040 yılına kadar iklim etkisiz bir şirket olmayı hedefliyor.

ABD ve Çin’de üretilecek

İsveç köklerini yansıtan yeni tamamen elektrikli amiral gemisi Volvo EX90’ı Stockholm’de tanıtan Volvo Cars’ın, küresel ayak izini yansıtan modeli Volvo EX90, önümüzdeki yıldan itibaren ABD’de ve sonrasında Çin’de üretilecek. O zamana kadar, bu iki üretim tesisinin iklim etkisiz olması hedefleniyor. Volvo EX90, standart olarak telefon anahtarı teknolojisiyle beraber gelecek. Akıllı telefonlar anahtar olarak kullanılabilecek ve otomatikman otomobilin kilidini açabilecek. Volvo EX90, ona yaklaşırken kişisel bir karşılama meydana getirecek ve sürücü içeri girdiğinde kişisel profili de otomatikman yüklenecek.

30 dakikada şarj

EX90, WLTP kontrol döngüsüne gore, tek bir şarjla 600 kilometreye kadar egzoz gazı emisyonsuz sürüş menzili sunuyor ve 30 dakikadan kısa sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj oluyor. İlk etapta sunulan çift motorlu dört tekerden çekişli versiyonda, 111 kWh pil ve performans versiyonunda 380 kW (517 hp) ve 910 Nm tork elde eden iki durağan(durgun) mıknatıslı elektrik motor içeriyor. Volvo EX90, yeni şasisiyle beraber, mükemmel ve pürüzsüz bir sürüş deneyimi sunuyor. Volvo EX90’da ortalama yüzde 15 geri dönüştürülmüş çelik, yüzde 25 geri dönüştürülmüş alüminyum ve 48 kilogram geri dönüştürülmüş plastik ve bio-tabanlı araç-gereç içeriyor. Bu oran, otomobilde kullanılan toplam plastiğin ortalama yüzde 15’ini oluşturuyor ve bugüne dek herhangi bir Volvo otomobilde kullanılan en yüksek orana karşılık geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.