Elektrikli araçta doğru lastik secimi önemli

0

Ekonomik ve çevreci elektrikli araçlar, dünyada ve Türkiye’de her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Araştırmalar, 2030 yılına kadar dünya çapında satılan her iki araçtan birinin elektrikli olacağını tahmin ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) tahminlerine göre, 2030 yılına kadar küresel elektrikli otomobil filosu 125 milyon adede ulaşacak. Avrupa’da 2025 yılında pazarın %16’sını oluşturacak olan elektrikli araçların 2035 yılında pazarın %95’ini ele geçirmesi öngörülüyor.

Türkiye önemli bir potansiyele sahip

Türkiye’de elektrikli araç sayısı 2021’de 34 bin iken, bu sayının 2023’te 69 bine, 2030’da 2,4 milyona ve 2040’ta yaklaşık 17 milyona ulaşması bekleniyor. Yeni bir sürüş deneyimi Elektrikli araçlar, teknolojileriyle yeni bir sürüş deneyimi getiriyor. Bu araçlardan daha fazla verim almak ve daha fazla menzil elde etmek için lastikler kritik noktadır. Uzmanlar, EV kullanıcılarının geleceğin mobilitesini tam olarak deneyimleyebilmeleri, teknolojisinden yararlanabilmeleri ve güvenli sürüş yapabilmeleri için bilgilendirilmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

araç yük kapasitesi

Lastik seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey; İçten yanmalı araçlara göre daha ağır olan elektrikli araç lastikleri aracı taşıma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda ıslak ve kuru yollarda tercih edilen lastiklerin fren performansının kısa olmasına özen gösterilmelidir çünkü daha fazla ağırlık daha uzun fren mesafesine neden olur. Düşük gürültülü lastikler kullanın LastikPark uzmanları, elektrikli araçlar için düşük gürültülü lastiklerin kullanılmasını önermektedir. Çünkü elektrikli araçlar motor sesi olmadığı için dış seslere daha çok maruz kalıyor. Bu nedenle düşük gürültülü lastik daha konforlu bir sürüş deneyimi sağlar. Lastik seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da düşük yuvarlanma direncidir.

düşük yuvarlanma direnci

Uzmanlar, elektrikli araç kullanıcılarına düşük yuvarlanma direncine sahip lastikleri seçmelerini tavsiye ediyor çünkü düşük yuvarlanma direnci daha uzun kilometre ömrü ve daha yüksek verimlilik sağlıyor. Lastik Aşınmasına Dikkat Edin Elektrikli araçlar, motordan gelen tüm torku doğrudan lastiklere aktarır. Bu, lastiklerin kısa sürede hızlanması ve hızlanması anlamına gelir. Ancak bu da hızlı lastik aşınmasına neden olur. Tüm bunların yanı sıra elektrikli araçlarda lastiklerin düzenli bakımı da ilk dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Elektrikli araçlar için tasarlanan lastiklerin bakımı uzmanlar tarafından düzenli olarak yapılır; Lastiklerin hava basıncının araç üreticisinin tavsiye ettiği basınç değerlerine göre ayarlanmasını ve kontrol edilmesini önerir. Lastik ömrünü uzatmak ve daha güvenli sürüş için periyodik lastik rotasyonu da önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom