Elektrikli araçlara yol yardımında dikkat

0

Sektör yetkililerinden Timur Selçuk Turan, elektrikli araçlar ile içten yanmalı motorlu araçlar arasında dış görünüş açısından çok büyük bir fark olmasa da çalışma mekanizmaları açısından tamamen farklı sistemlere sahip olduklarını belirterek, “Birçok EV’nin hem önde hem de arkada veya her iki aksta elektrik motorları. Yolda bırakılan elektrikli bir aracı çekmek söz konusu olduğunda en iyi çözüm “Ahtapot” dediğimiz traktörü kollarınız ile kaldırıp bir düz yatak üzerine koymaktır. Bu da motor kapalıyken elektrikli aracın tekerlekleri çevrildiğinde oluşabilecek olumsuz etkilerin önüne geçiyor.

ayrı bir hizmet

Klasik içten yanmalı motorlu araçlarda yakıtın yanması ile üretilen enerjinin sadece yüzde 25’i kullanılabilirken, elektrikli araçlarda bu performans çok farklı çalışıyor. Elektrikli araçlarda enerji dönüşümü güç kaybı olmadan gerçekleşirken, yakıtla çalışan araçlarda olduğu gibi bir vericiye ihtiyaç duyulmuyor.

Tur Assist, iki sistem arasındaki bu farklılık sonucunda; Ayrıca arıza hizmeti ve yol yardım sürecinde de farklılıklar olduğunu belirtiyor. Elektrik sisteminde çekme işleminde nelere dikkat edilmelidir? Aracı asfalta bağlarken tekerlek hareketini anında enerjiye çevirme imkanından bahseden Turan, şunları kaydetti:

“Bu durumda araç hareket halindeyken sürekli bir enerji döngüsü vardır, yani hareket enerjisi ve potansiyel enerji dönüştürülerek aracın aküsüne iletilir ve depolanır. Çünkü birçok elektrikli arabada elektrik motorları vardır. hem ön hem arka veya her iki dingilli, araç çekici ile çekildiğinde en iyi çözüm ahtapot dediğimiz traktörü kollarından kaldırıp açık kasa traktöre bindirmek olacaktır. Aracın motoru çalışmasa bile aracın dönmesi engelleniyor.Günümüzde elektrikli aracın çalışmadığı zamanlarda tekerlek dönüşü nedeniyle açığa çıkan enerji aracın aküsünü olumsuz etkiliyor.” Çok dikkatli olmalıyız.” Çok yeni bir teknoloji ile karşı karşıyayız bu tarz bir araca sahip olmak isteyenlerin zamanla elektrikli araçlar konusunda bilinçlenmesi gerekiyor. Ayrıca hem müşteri temsilcilerimize hem de tedarikçilerimize bu konuda düzenli olarak eğitimler veriyoruz.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.