Elektrikli araçlara otomatik şarj robotu

0

Hyundai Motor Group, elektrikli araçlar (EV) için otomatik şarj robotu (ACR) geliştirdi. Ürettiği otomobiller gibi geliştirdiği yeni teknolojilerle de sektöre yön veren Hyundai, elektrikli otomobillerin şarj portunun erişilebilirlik sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Otomatik şarj robotu, şarj için istasyona gelen araca kabloyu otomatik olarak bağlarken, şarj tamamlandığında kabloyu da araçtan çıkarıyor. Yapay bir zeka ile çalışan bu robot, araç tamamen park edildiğinde şarj kapısını açmak için araçla iletişim kuruyor ve içine monte edilmiş bir 3D kamera aracılığıyla tam konum ve açıyı hesaplıyor.

Yakında sunulur

Robot daha sonra şarj cihazını alır, aracın şarj girişine takar ve şarj işlemini başlatır. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarj cihazı çıkarılabilir. Ayrıca aracın tekrar hareket edebilmesi için şarj portu kapağını kapatır. ACR, özellikle karanlık ortamlarda şarjı daha kolay ve rahat hale getirmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu kablolar, yüksek hızlı şarj kablolarından daha kalın ve ağırdır. Bu tür bir robot yakın gelecekte özellikle kadınların ve engellilerin daha fazla hareket edebilmesi için insanlığa daha fazla yardımcı olacaktır. Çoğu EV şarj cihazı açık havada ve korumasız çalışır. Hyundai mühendisleri, tüm bu zorlu hava koşullarını ve ağır kabloları göz önünde bulundurarak Kore’deki Ar-Ge merkezinde bir EV şarj istasyonu kurdu ve robotun performansını çeşitli koşullar altında değerlendirdi. Ayrıca mühendisler, robotun araçları algılaması ve olası kazaları önlemesi için lazer sensörler kullanıyor.

ACR, 31 Mart – 9 Nisan tarihleri ​​arasında Seoul Mobility Show 2023’te sergilenecek, ardından seri üretime geçecek ve dünyanın birçok ülkesindeki şarj istasyonlarında kullanılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.