Elektrikli araçlar deprem bölgesinde jeneratör hizmeti sunacak

0

MG’nin V2L teknolojisine sahip yeni elektrikli modelleri Avrupa ülkelerine yol alırken, MG üst yönetiminin talimatıyla araçlar hızla Türkiye’ye gönderildi. MG Europe, depremin ilk gününden bu yana ülkemizde elektrikli araçların önceden, Türkiye’de ise özel V2L kablolarının acil olarak teslim edilmesi için büyük çaba sarf etti. Araçların cihazlara elektrik sağlamak için ihtiyaç duyduğu kablolar Türkiye’ye çoğunlukla hava yoluyla gönderildi.

mobil jeneratör servisi

Yeni nesil elektrikli otomobillere özgü V2L teknolojisi ile donatılan MG modelleri böylece özellikle afet bölgesindeki ulaşılması en zor belde ve köylerde aydınlatma ve ısınma gibi temel ihtiyaçlar için mobil jeneratör görevi görecek. Araca özel bir kablo bağlanarak elektriğin her yere taşınmasına olanak sağlayan V2L teknolojisi ile diğer uçtaki üçlü priz ile 70 kilovat saate kadar enerji sağlanabiliyor. 70 kilovat saat enerji, normal şartlarda bir ailenin 1 aylık temel enerji ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Tek bir vagonun gücü ile aynı anda 3 çadır veya konteyneri ısıtmak ve aydınlatmak mümkündür. Saatte 3,3 kilovata kadar elektrik tüketen elektrikli cihazların aynı anda aktif olarak çalışabilen 3 priz ile çalıştırılabildiği bu teknoloji ile MG elektrikli modeller, elektrik kesintisi anlarında veya araç içinde korunaklı haldeyken kullanılabiliyor; Aydınlatma, elektrikli ısıtma ve cep telefonu şarjı gibi temel ihtiyaçlarını aynı anda 2 gün boyunca kesintisiz olarak karşılayabilecekler. İçten yanmalı motor olmadığı için normal jeneratörlere göre en önemli farkı sessiz olması ve egzoz gazı üretmemesi V2L teknolojisi sayesinde doğru bir şarj sağlandığında ihtiyacı olanlar için mümkün olacaktır. Afet bölgesinde hayatı zaten zor olan , geceyi gürültüsüz ve zararlı egzoz dumanları olmadan geçirmek.

Japonya’daki deprem sırasında gündeme geldi.

Normalde şebekeden güç alan elektrikli arabaların ters yönde çalışması, yani arabanın şebekeden güç alması ihtiyacı ilk olarak Japonya’daki depremler sırasında ortaya çıktı. Nitekim depremin ardından Japon yetkililer, elektrikli araçların acil durum elektrik ihtiyacını ilk 24 saatte karşılayabileceğini tespit etmiş ve elektrikli arabaların acil durumlarda kullanılmasına yönelik çalışmalar yürütmüştür. ABD’de Bloomberg Green tarafından yaptırılan 1.500’den fazla EV sahibiyle yapılan bir ankette, EV alıcıları bu tür bir aracı seçerken afet durumlarında sağladıkları faydaları dikkate almıyor/bilmiyor. Maliyet tasarrufu ve çevresel faydalar nedeniyle çoğunlukla elektrikli arabaları tercih ediyorlar. Nakliye filolarını elektriklendirmenin potansiyel faydaları vardır. Otobüsler ve diğer kamu araçları elektrikli hale geldikçe, sığınaklara ve diğer acil servislere güç sağlamak ve hatta kapatma ağlarını desteklemek için iki şekilde kullanılabilirler. Tam şarj edildiğinde yaklaşık 70 kilovat saat elektrik depolayabilen yeni nesil otomobiller, tam teşekküllü bir evin enerji ihtiyacını 2-3 hafta karşılayabiliyor. Isınma ve basit ihtiyaçlar söz konusu olduğunda bu süre çok daha uzun olabiliyor. Yetkililer tarafından yapılan hesaplamalar ve ardından yapılan testler, dört çadırın aynı anda makul bir şekilde ısıtılabileceğini ve aydınlatma ihtiyacının karşılanabileceğini gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.